Lunin, heroi i Real Madrid në 'Etihad'! Portieri i hap telashe Ancelottit

Lunin, heroi i Real Madrid në 'Etihad'! Portieri i hap telashe Ancelottit

Andriy Lunin i pret penalltinë Kovacic

"Unë jam njeriu më i lumtur në botë". Kjo ishte deklarata e Andriy Lunin pas fitores së Real Madridit ndaj Manchester Cityt dhe këto shpjegojnë më së miri ndjesitë e portierit ukrainas, i cili ishte protagonist absolut i ndeshjes në 'Etihad'.

Dy pritjet e tij në gjuajtjen e penalltive ishin vendimtare për skuadrën e Carlo Ancelottit për t'u kualifikuar në gjysmëfinalet e Champions, duke eliminuar kampionët në fuqi të turneut.

25-vjeçari po jeton një ëndërr dhe tani nuk i trembet as rikthimit të Thibaut Courtois, i cili mund të jetë gati për ndeshjet kundër Bayern Munich. Dhe të mendosh se në fillim të sezonit Lunin nuk zinte një vend të spikatur në hierarkitë e gardianëve.

Pas dëmtimit të belgut, Reali bleu Kepa nga Chelsea për ta zëvendësuar dhe spanjolli u përfshi menjëherë mes titullarëve. Dukej sikur do të ishte një sezon tjetër i jetuar në hije, por në vitin 2024 performanca e ish-lojtarit të Dnipro dhe Zorya u rrit në mënyrë të përkryer.

Ai pranoi vetëm 10 gola në 17 ndeshjet e tij të fundit në ligë dhe dje mbërriti konfirmimi për një djalë që kishte mbërritur në kryeqytetin spanjoll jo me etiketën e "fenomenit".

Gjërat nuk shkuan mirë menjëherë, pas huazimeve te Leganes (2018-2019), Valladolid (2019-fillim 2020) dhe Oviedo (nga janari deri në korrik 2020), ai nuk u zhvendos më nga kompania mëmë, por kishte grumbulluar vetëm 17 ndeshje ( 12 sezonin e kaluar), krahasuar me 27 në sezonin aktual.

Skena mes Kepës dhe Luninit, e kapur nga kamerat televizive para goditjes së penalltive, flet shumë për raportin mes të dyve. Portieri i kombëtares spanjolle i pëshpëriti diçka në vesh shokut të tij, ndoshta një sugjerim për të shpëtuar penalltinë nga Bernardo Silva, i cili goditi në qendër ashtu siç kishte bërë (me atë rast duke shënuar) kundër Kepës në vitin 2019, në finalen e Carabao Cup.

Në fund ai falenderoi bashkëlojtarët për angazhimin për të mbrojtur rezultatin për 120 minuta, por kampion i vërtetë këtë herë ishte vetë ai.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

U kap gjatë natës në Skrapar, kush është 27-vjeçari i arrestuar për shtëpi bari në Angli dhe i deportuar në Shqipëri në vitin 2023

U kap gjatë natës në Skrapar, kush është 27-vjeçari i arrestuar për shtëpi bari në Angli dhe i deportuar në Shqipëri në vitin 2023