Maliqi: Kryetari me mandat të dhuruar kërkon të bëhet kryeministër

Lefter Maliqi mbajti fjalë në seancën e sotme plenare, në ditën kur u betua si deputet. 

"Dua të jap një reagim. Pata këmbën e mbarë, fati që zura dhe vendin e kryetarit me mandat të dhuruar të PD-së dhe jam i bindur që brenda dy muajve rreshti këtej nga opozita do të jetë plot. Mos kujtojnë ata që kanë dalë jashtë se janë më të mirë se ne që jemi këtu. Duhet t'i drejtohem të gjithë demokratëve që gënjehen nga kryetari me mandat të dhuruar që ëndërron të bëhet kryeministër me dhurata, kryeministër mund të bëhet vetëm me vota. Gënjeshtrat e këtij lidershipi ndonjëherë janë dhe realitet, nga gjithë gënjeshtrat mandatin e kam të dhuruar nga zoti Basha, i falenderoj të gjithë banorët të djathtë dhe të majtë që më kanë mbështetur. I jam mirënjohës atyre që më kanë mbështetur dhe Zotit që vendosa të plotësoja me të drejtë formularin e dekriminalizimit. Demokratët të mos gënjehen më. Unë kam sakrifikuar bashkë me ta në protesta, 3 muaj shkova në çadër, ai na gënjeu dhe na mashtroi. Rasti im është rast ndryshe, i drejtohem demokratëve të mos gënjehen më por të ndryshojnë lidership. Gjithë kriza qëndorn tek lidershipi i PD që sic gënjeu në 2017 për listën e deputetëve, pësoi disfatën më të madhe, po kështu në zgjedhjet lokale. Nën këtë lidership PD pësoi disfatën më të madhe. Mandati im ka të bëj drejtpërdrejtë me kthimin e dinjitetit dhe me atë që PD më kishte borxh dhe në 2019 që i sigurova mandatin. Jemi më të mirë se pjesa më e madhe e atyre që ishin këtu", u shpreh Maliqi.


Lajmi kryesor:

Betohen 7 të rinjtë, 4 pro qeverisë/ Maliqi në karrigen e Bashës: Kryetari me mandat të dhuruar do që të bëhet kryeministër (VIDEO)


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Kurti: Nuk kam informacion se KFOR do të ndërhyjë në Veri! Të gastshëm për dialog në Bruksel, por Serbia s'ka pranuar