Maltë/Çështja Caruana Galizia: Urdhërohet arrestimi i ish-shefit të personelit të Kryeministrit Muscat

Maltë/Çështja Caruana Galizia: Urdhërohet arrestimi i ish-shefit të personelit të Kryeministrit Muscat

Gjyqtari përgjegjës për çështjen e vrasjes së gazetares malteze Daphne Caruana Galicia lëshoi ​​një urdhër arresti për Keith Schembri, ish-shefin e personelit të kryeministrit Joseph Muscat, i cili dyshohet se është i përfshirë në planifikimin e vrasjes .

‘Times of Malta’ raportoi lajmin duke shpjeguar se masa e gjykatësit u njoftua përmes shtypit pasi ishte e pamundur të njoftohej Schembri për të dëshmuar sepse adresa e tij nuk gjendet.

Partitë Popullore Europiane kërkojnë dorëheqjen e kreut të qeverisë

Ndërkohë, Partitë Popullore Europiane po bëjnë thirrje për dorëheqjen e Kryeministrit Maltez, Joseph Muscat, pas zhvillimeve të hetimit për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galicia.

Kreu i PPE-së, Manfred Weber dhe eurodeputetja Esteban Gonzalez Pons kanë thënë nga Strasburgu se "Kur një qeveri demokratike dyshohet se mbulon një akt vrasjeje dhe ku liria e shprehjes nuk ekziston, situata është më shumë se serioze. Ne nuk mund të mbështesim një qeveri imorale.

Manfred Weber  tha se ‘sytë e të gjithë Europës janë mbi kryeministrin Muscat dhe se çdo ditë që kalon me një qeveri të tillë, është turp për demokracinë dhe ofendim për gazetaren e vrarë. Muscat duhet të jap dorëheqjen dhe organet duhet të vendosin drejtësi”.

Liberalja nga ‘Evropa e Rinovuar’, Sophie in't Veld, akuzoi Këshillin Europian për "ulje në të njëjtën tryezë me Muscat" javën e kaluar në samitin e BE: "Ne jemi të shqetësuar për mungesën e demokracisë në Maltë. Vërtet nuk është detyra jonë të kërkojmë dorëheqjen e Muscat porpërfshirja e zyrës së kryeministrit në një çështje kaq serioze është një shqetësim i madh.

Presidentja von der Leyen tha se “Komisioni Europian i konsideron shqetësuese zhvillimet e fundit në Maltë. Ne – tha ajo po ndjekim me vëmendje zhvillimet dhe po presim një hetim të plotë, të pavarur dhe të përjashtuar çdo ndërhyrje politike.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore