Manfred Weber zgjidhet presidenti i ri i Partive Popullore Evropiane, PD nuk mori pjesë në votim

Manfred Weber zgjidhet presidenti i ri i Partive Popullore Evropiane, PD nuk mori pjesë në votim

Manfred Weber do të jetë presidenti i ri i Partive Popullore Europiane. Kongresi i PPE që u zhvillua në Roterdam zgjodhi me 89% të votave Ëeber si kreun e ri.

Në fjalimin e tij të parë në kongresin e PPE pasi u zgjodh, Ëeber falënderoi bashkëpartiakët e tij për mbështetjen e tyre dhe besimin që ata i kanë dhënë "një djali nga (qyteti bavarez) Wildenberg", ku, theksoi, se ai u rrit "pa arsim special, pa asnjë titull apo privilegj.”

"Të jemi të sinqertë, nuk jemi në momentin më të mirë të historisë sonë. Si mund të fitojmë votën e të rinjve? Si të bëjmë dallimin midis populistëve të djathtë dhe qendrës liberale? Është një sfidë dhe lufta duhet të fillojë këtu. sot në Roterdam”, tha presidenti i sapozgjedhur i PPE.

Weber zëvendëson polakin Donald Tusk, i cili pas presidencës së tij në Këshillin Evropian (2014-2019) dhe të Partisë Popullore Evropiane (2020-2022) do të kthehet në politikën e vendit të tij përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

PPE do të zgjedhë gjithashtu 10 nënkryetarët e saj nesër, duke përfshirë spanjollën Esteban González Pons, sekretarin e përgjithshëm dhe arkëtarin e saj.

Partia Demokratike nuk mori ftesë për të votuar në Kongres për presidentin e ri të PPE , kjo për shkak se ende nuk ka një vendim të formës së prerë nga apeli sa i përket çështjes së kontrollit të PD, duke i hequr partisë më të madhe opozitare të drejtën e votës në Kongres.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Kryeministri hungarez Orban u dërgon letra urimi Melonit, Berlusconit dhe Salvinit për fitoren në Itali: Pres me padurim bashkëpunim

Kryeministri hungarez Orban u dërgon letra urimi Melonit, Berlusconit dhe Salvinit për fitoren në Itali: Pres me padurim bashkëpunim