Manja: Trefishim i asistencës ekonomike për viktimat e dhunës në familje! Drejt finalizimit regjistri për të dënuarit për krime seksuale

Manja: Trefishim i asistencës ekonomike për viktimat e dhunës në familje! Drejt finalizimit regjistri për të dënuarit për krime seksuale

Ulsi Manja

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja gjatë konferencës rajonale “Të bashkuar kundër dhunës – Mjaft”, që u mbajt sot në Prishtinë, përgjatë “16 Ditëve të Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”, u shpreh se dhuna me bazë gjinore dhe ajo në familje është një plagë e rajonit dhe më gjerë.

“Kemi qenë gjatë këtyre ditëve dëshmitarë dhe veçanërisht të prekur nga një akt i paprecedentë dhune fatale ndaj gruas. Urojmë që drita e shpirtit të Liridonës, tashmë i lirë përtej çdo kthetre dhune të kësaj bote, të ndriçojë si fanar kujtese për të gjithë ne, për të mos harruar kurrë se lufta jonë me dhunën ndaj grave, nënave, vajzave, e motrave tona është ende larg për t’u quajtur e përfunduar”, theksoi Manja.

“Sot është në vëmendje dhe vigjilencë të shtuar të Qeverisë Shqiptare, jo vetëm konsolidimi i një kuadri strategjik e ligjor bashkëkohor që është në përputhje me standardet ndërkombëtare e ato evropiane, por mbi të gjitha krijimi i shërbimeve miqësore dhe mikpritëse ndaj çdo rasti dhune. Sot në nivel qeverisjeje lokale, aktualisht janë në funksionim mekanizma për raportimin e dhunës me bazë gjinore në të 61 bashkitë e vendit. Këto njësi janë baza për të shtyrë përpara trajtimin e barabartë gjinor si parakusht për eliminimin e dhunës në të gjitha sferat e jetës”, tha ai.

Manja u shpreh se është trefishuar asistenca ekonomike për viktimat e dhunës në familje nga janari 2022.

“Paralelisht, kemi dyfishuar pagesën e ndihmës ekonomike për 15,000 familje me 3 e më shumë fëmijë, si dhe pagesën e ndihmës ekonomike për 5700 familje me kryefamiljare gra të cilat kanë mbi 2 fëmijë. Nga mjetet tona më të forta në këtë luftë në çdo cep të Shqipërisë është ofrimi i ndihmës juridike falas. Vetëm përgjatë 2023 kanë qënë 690 viktima të dhunës në familje që kanë përfituar ndihmë juridike parësore dhe 74 që kanë përfituar ndihmë juridike dytësore”, tha Manja.

Ndërkaq ministri shtoi se “agjenda e Shqipërisë në luftimin e dhunës me bazë gjinore dhe asaj në familje nuk lë mënjanë një aspekt kyç: ndëshkimin".

"Qëndrimi ynë është i qartë: 0 tolerancë ndaj dhunuesve të të gjitha formave. Policia, prokuroritë dhe gjykatat mbeten bashkëpunëtori ynë jetik në këtë mision dhe ne mbetemi të dedikuar fuqishëm në forcimin e një drejtësie penale që reagon shpejt dhe në mbështetje të viktimave, bazuar mbi një kuadër ligjor të rishikuar e në përmirësim. Edhe në kuadër të Kodit të ri Penal do të tentojmë ti përshtatemi realiteteve të reja, dhe nevojës për të shënjestruar siç duhet dënimin e pakompromis të dhunës ndaj grave”.

Ndalur te disa statistikat Manja tha se "në 10 muaj të këtij viti janë lëshuar 2373 urdhra mbrojtjeje për gratë dhe vajzat".

"Shenjë kjo e ndërgjegjësimit të rritur dhe mostolerimit në rritje të episodeve të dhunës. Një grua që flet, shpëton një tjetër grua dhe një grua që hesht, mbjell heshtje për shumë të tjera”, nënvizoi Manja.

Regjistri Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale Manja tha se është drejt finalizimit.

"Jemi duke finalizuar bashkërendimin ndërinstitucional për vënien në funksionim të Regjistrit Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale, miratuar me ligj në vitin 2022, si një nisëm ligjore e admirueshme e 22.000 qytetarëve. Ky regjistër do të na pajisë me një mekanizëm kombëtar për monitorimin e abuzuesve seksualë, duke dekurajuar në mënyrë të matshme çdo sjellje që kërcënon sigurinë e  grave, vajzave tona”.

“Shqipëria i është kundërvënë me forcë stereotipeve gjinore duke dhënë këto 10 vitet e fundit shembullin e një qeverisje me rol të shtuar udhëheqës të grave. 13 gra janë aktualisht në poste ministrore nga 17 gjithsej aktualisht, duke e renditur Shqipërinë që prej vitit 2021 mes 10 vendeve të para në botë për përfaqësimin e grave në qeveri. Në zgjedhjet e fundit parlamentare të vitit 2021, 50 gra morën mandatin nga 140 vende gjithsej, duke përbërë 37.5% të Kuvendit. Kryetarja e Kuvendit dhe një nga dy nënkryetarë janë gra, dhe 50% e Komisioneve të Përhershme Parlamentare drejtohen nga deputete gra”, tha Manja.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions