Maqedonia e Veriut, Pendarovski: Kosova nuk është më prioritet i SHBA-së

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski tha se Kosova nuk është më prioritet i politikës së jashtme të SHBA, Në një intervistë, Pendarovski tha se SHBA shqetësohet për rajonin e Ballkanit, por në lidhje me Kosovën nuk ka prioritetin që ka pasur dikur.

Këto deklarata Pendarovski i bëri gjatë kohës që po fliste për takimin që ai zhvilloi me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA.

“Të mos u mbetet hatri miqve tanë amerikanë, por e përsëris edhe njëherë, Kosova që një kohë të gjatë ka dalë nga radarët e prioriteteve amerikane. Tash nuk them se nuk brengosen fare për rajonin, për ne, për Kosovën, megjithatë Kosova nuk është prioritet i politikës së jashtme amerikane dhe nuk do të jetë kurrë më shumë siç ka qenë gjatë periudhës së vitit 1999”, tha Pendarovski.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbër: 11/11/2021 11:09

    Ta qift vuqiqi nanicken o qetnik muti

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Shkoi me urgjencë në spital në gjendje të rëndë, ndërron jetë fëmija 2 vjeç në Elbasan