Marrëveshja AUKUS/ SHBA dhe Britania e Madhe furnizojnë Australinë me teknologji bërthamore detare

Shtëpia e Bardhë njoftoi të premten se ishte arritur një marrëveshje me Londrën dhe Kanberrën për transferimin e "informacionit të shtytjes bërthamore detare" tek ushtria australiane, si pjesë e marrëveshjes që themeloi grupin AUKUS në fillim të këtij viti.

Presidenti i SHBA Joe Biden dha ‘bekimin’ e tij të premten për një marrëveshje të propozuar për shkëmbimin e teknologjisë bërthamore, duke thënë në një memo për Sekretaren e Energjisë të SHBA-së Jennifer Granholm se ai pajtohet se "përmbushja e Marrëveshjes do të nxisë dhe nuk do të përbëjë një rrezik të paarsyeshëm për mbrojtjen e përbashkët”.

"Marrëveshja do të lejojë bashkëpunimin, i cili do të përmirësojë më tej qëndrimin tonë të ndërsjellë të mbrojtjes dhe do të mbështesë interesat tona sipas Traktatit të Atlantikut të Veriut; Traktatit të Sigurisë së Australisë, Zelandës së Re dhe Shteteve të Bashkuara dhe partneritetit të zgjeruar trepalësh të sigurisë midis tre Palëve të njohur si " AUKUS”, shtoi Biden.

Marrëveshja u njoftua për herë të parë në mes të shtatorit në deklaratën e paktit AUKUS, megjithëse detajet se si SHBA dhe Britania e Madhe do të ndihmonin Australinë për të blerë nëndetëse me energji bërthamore mbetën të papërcaktuara mirë. Australia nuk ka industrinë e saj bërthamore, që do të thotë se do të duhet të furnizohet me të gjithë teknologjinë e nevojshme nga vendet e tjera, një shkelje e rëndë e marrëveshjeve të mospërhapjes bërthamore.

Një transferim i tillë nuk ka ndodhur kurrë më parë, i vetmi shembull tjetër i një kombi që ndihmon një tjetër të ndërtojë një nëndetëse me energji bërthamore është Alvero Alberto i Brazilit, i ndërtuar në partneritet me Francën. Megjithatë, Brazili tashmë ka teknologji të energjisë bërthamore. Ajo po zhvillon vetë termocentralin e nën-centralit dhe ka të ngjarë të përdorë uranium të pasuruar pak.

Muajin e kaluar, kryeministri australian Scott Morrison prezantoi një plan që do të kishte nga gjashtë deri në tetë nëndetëse me energji bërthamore të prodhuara në Australi, me të parën që do të hynte në ujë në fund të viteve 2030. Megjithatë, nuk është vendosur nëse Canberra do të marrë një dizajn amerikan, si nëndetëset e reja të klasit Virginia, apo një dizajn britanik, si nëndetëset e klasit Astute të atij vendi.

Nëndetëset me energji bërthamore kanë avantazhe të mëdha ndaj nëndetëseve me naftë elektrike, duke përfshirë aftësinë për të shkuar për vite pa karburant dhe për të qëndruar pothuajse pafundësisht të zhytura, të kufizuara vetëm nga furnizimi i tyre me mallra të tjera si ushqimi. Ata janë gjithashtu dukshëm më të qetë se motorët me naftë, gjë që është e rëndësishme në lojën akustike ‘mace-miu’ midis nëndetëseve, veçanërisht brezit të ri të Kinës të nëndetëseve të avancuara të sulmit me energji bërthamore.

Sidoqoftë, çdo vend që përdor një nëndetëse bërthamore duhet të jetë në gjendje të prodhojë si karburantin që e fuqizon atë, ashtu edhe një grup inxhinierësh bërthamorë të aftë për të ndërtuar dhe mirëmbajtur reaktorët e tyre.

Duke arritur marrëveshjen me SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, Australia anuloi një marrëveshje prej 66 miliardë dollarësh me Francën për të blerë 12 nëndetëse me naftë elektrike - diçka që Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian e quajti një "thikë pas shpine" dhe duke krijuar një përçarje të theksuar politike midis Parisi dhe Uashingtoni dhe Kanberra që ende nuk është shëruar plotësisht.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Policia rrethon zonën e ‘5 majit’ në Tiranë, IKMT pritet të shembë disa banesa në kuadër të rindërtimit! Shoqërohen disa banorë (VIDEO)