Marrëveshja e Asociacionit mes Kosovës dhe Serbisë, ambasada e SHBA në Prishtinë: Shumë shpejt në rend dite për diskutim

Marrëveshja e Asociacionit mes Kosovës dhe Serbisë, ambasada e SHBA në Prishtinë: Shumë shpejt në rend dite për diskutim

1674586605_adbndv.JPG

Ambasada amerikane në Prishtinë ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë se më 31 janar do të jetë pjesë e një diskutimi për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

“Ne jemi duke ftuar një grup divers të liderëve të shoqërisë civile, zyrtarëve qeveritarë, liderëve politikë dhe diplomatëve, për të diskutuar këtë çështje me rëndësi”.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për Asociacionin më 2013 dhe më pas më 2015 mbi parimet për themelimin e tij.

Po më 2015, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka gjetur se marrëveshja nuk është në harmoni të plotë me Kushtetutën.

Serbia kërkon që Kosova të zbatojë marrëveshjet e arritura, por Qeveria e Kosovës është deklaruar kundër një asociacioni njëetnik.


Lajmi kryesor:

Asociacioni me shumicë serbe në veri të Kosovës, ambasadori i SHBA-ve në Serbi: Obligim! Propozimi franko-gjerman? Kërkon më shumë kohë


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane