Marrëveshja me TAP: Shqipëria humb 90 milionë USD çdo vit!

Marrëveshja me TAP: Shqipëria humb 90 milionë USD çdo vit!

Ideatori dhe një nga realizuesit e projektit 'TAP', Naskë Afezolli ka folur në një intervistë për emisionin “Shqip” nga Rudina Xhunga rreth marrëveshjes e Shqipërisë me TAP-in. Naskë Afezolli tha se Shqipëria nuk përfiton as gaz dhe as transit fees nga kjo marrëveshje. 

Më tej sipas tij, nëse Shqipëria do të  merrte transit fees, në buxhetin e shtetit do shtoheshin çdo vit minimumi 90 milione dollarë.

“Nëse do merrnim transit fees, ne do të merrnim 90 milionë dollarë në vit. Nuk po them si Gjeorgjia që merr shumë dhe më shumë dhe nëse do të merrnim sa Gjeorgjia, do të skandalizoheshim për shifrën, pasi sot çmimi është 1200 euro për metër/kub dhe nëse do të bënim një llogari do të merrnim 500 milionë euro në vit. E specifikoj nëse do të ishte me çmimin sot dhe nëse do të kishim marrëveshje si Gjeorgjia, por ne nuk mund të krahasohemi me Gjeorgjinë.”, u shpreh në intervistën për Dritare TV, Naskë Afezolli.

 

G.B./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 01/04/2022 18:48

  Zoti Afezolli si pjesmarres ne marreveshjen e shtetit tone me TAP-in duhet te thote se kush eshte ai shtetar zagar qe perdori vendin tone si ciflig te tij ,duke nenshkruar nje kontrate ku shteti yne neper te cilin kalin tubacioni i TAPit nuk merr as qerane prej 90 mulion dollar ne vit plus nuk ka te drejte te marri gaz per gazifikim.SPAKU arrestoi te korruptuarit per inceneratoret qe nuk kalojne shifren e 20 milon dollareve dhe akoma nuk heton kete afere kriminale ne dem te shqiptareve.Prokuroria te shikoj transaksionet e personave qe firmosen kete palo marreveshje

  Përgjigju
 • Ariu: 01/04/2022 09:43

  Nese reforma ne drejtesi eshte bere vetem per te arrestuar nje deputet e nje ish minister atehere skemi bere asgje.

  Përgjigju
 • Meri: 01/04/2022 09:00

  Shqiperia eshte shitur nga politikanet per interesin personal te tyre, dhe ne,qe jemi nji popull,nji cope mish me dy sy,i duartrokasim dhe i votojme per te na rrjepur akoma.

  Përgjigju
 • Haka Tekizoti: 01/04/2022 08:48

  Çështjen duhet ta hetojë SPAK-u. Negociatorët dhe firmëtarët hajdutë të kësaj narrëveshjeje jo vetëm të dëmshme ekonomikisht (goxha e mirë ekonomikisht vetëm për ndyrësirat që e kanë pranuar), por edhe fyese për shtetin që përfaqësohet nga këta mender shtetarë.

  Përgjigju
 • Iris: 01/04/2022 02:56

  Po mire cfare marrim ,nuk na e sqaron?

  Përgjigju
  • Trump: 01/04/2022 07:43

   Iris, marrim nje M te madh

 • Albfire: 01/04/2022 02:06

  Po mire more Naske, si shume vone te erdhi zeri. Kjo kontrate eshte negociuar shume kohe me perpara. Pse u kujtove mbas pilafit ta beje publik kete fakt? Apo atehere nuk ishe kaq trim?!

  Përgjigju
  • Askushi: 01/04/2022 09:45

   Albfire mos merr zjarr si bar i thatë. Shiko emisionin Shqip të Xhungës pastaj komento.

  • rezi: 01/04/2022 08:32

   Ka shumë të drejtë. Këta njerëz që nuk flasin kur duhet, tregojnë se janë burracakë. Do ketë patur frikë, se më kujtohet në 2012-ën, kur takova dy mësues, ishin të tmerruar se po t'i dëgjonin ata të pushtetit të Salës se po ankoheshin duke treguar mënxyrat e korrupsionit, i hidhnin në rrugë e i linin pa bukë. Ne kafe po pinim, por ruheshin shumë kur flisnin. U habitëm se as para 90-ës s'e kishim përjetuar një frikë të tillë. Pa le të flisnin nëpër TV si bëjnë sot, nuk ju zinin këmbët dhe, as në konferenca shtypi nuk lejoheshin. Një gjë është e qartë. E kundërta e varfërisë nuk është pasuria, por drejtësia. Po s'pati drejtësi, po s'u bë e plotë Reforma në drejtësi, nuk gjen paqe Shqipëria.

  • Popo: 01/04/2022 08:19

   Ateher ish saliu dhe meta dhe te hiqnin qafe si drepicken nga malet e korces

 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Francë/ Po transportonin rreth 70 kilogramë kanabis, dy shqiptarët marrin dënime të ndryshme pasi njëri bashkëpunoi me drejtësinë

Francë/ Po transportonin rreth 70 kilogramë kanabis, dy shqiptarët marrin dënime të ndryshme pasi njëri bashkëpunoi me drejtësinë