Mashtrime 'online' dhe pastrim parash, arrestohen 3 persona në Itali! Njëri prej tyre shqiptar, drejtonte organizatën kriminale

Mashtrime 'online' dhe pastrim parash, arrestohen 3 persona në Itali! Njëri prej tyre shqiptar, drejtonte organizatën kriminale

Foto ilustruese

ITALI- 2 italianë dhe 1 shqiptar kanë rënë në prangat e policisë italiane pasi kanë rezultuar të përfshirë në një organizatë kriminale që merrej me aktivitetin e pa ligjshëm të mashtrimit të tregtimit online.

Operacioni ka nisur që prej vitit 2019. Hetuesit italianë thonë se në krye të strukturës, e cila aktivitetin kryesor e kishte atë të pastrimit të parave ishte shqiptari, banues në zonën e Torinos, i cili, sipas gjetjeve të hetimeve, u ka dhënë bashkëpunëtorëve të tij udhëzime të sakta për shumat dhe llogaritë rrjedhëse ku të konvergojnë shuma të mëdha parash për të fshehur origjinën e saj.

Hetimi çoi në identifikimin e një organizate kriminale hierarkike që operonte midis Italisë dhe Shqipërisë me qëllim pastrimin e parave të ardhura nga mashtrimet e investimeve të rreme ndaj përdoruesve të padyshimtë të internetit.

Dy torinezët kishin vënë në dispozicion llogaritë rrjedhëse bankare të mbajtura në emra të kompanive që u referohen drejtpërdrejt ose nëpërmjet të emëruarve, dhe kjo lejoi zbulimin e një grupi prej  gjashtëmbëdhjetë  personash  me banim në zonën e Torinos, shtëpitë dhe kompanitë e të cilëve, konkretisht  katër , që operonin në sektorin  e marketingut dixhital, iu nënshtruan një kontrollit.

Krahas aktiviteteve të pastrimit të parave, është rikonstruktuar pjesëmarrja e drejtpërdrejtë në krijimin e faqeve të reklamave të tregtimit të rremë, të përdorura për të rikuperuar në mënyrë të paligjshme të dhënat personale të lëna nga përdorues të padyshimtë të internetit të interesuar për të investuar. Këto faqe janë errësuar dhe tani nuk janë më të dukshme për përdoruesit italianë.

Operacioni u shtri në shkallë vendi,  katër  kontrolle u kryen në Campania, Lazio, Umbria dhe Veneto me ndihmën e Qendrave Operative të Sigurisë Kibernetike të Policisë Postare të kryeqyteteve përkatëse, për të rindërtuar rrjetin e dendur të marrëdhënieve me Kompanitë që pritën faqet e rreme të investimeve.

Së fundi, në kuadër të kësaj, pasuritë e paligjshme u sulmuan nëpërmjet ekzekutimit të  nëntë  dekreteve për sekuestrimin e pasurive në vlerë ekuivalente ndaj po aq subjekteve që zotërojnë aksione shoqërish apo figurash me rolin e pjesëmarrjes në veprimtarinë e pastrimit të parave me origjinë të paligjshme.

Hetimet përfshinin prova të tërthorta të TI-së, bankave dhe të korporatave, të rindërtuara dhe të sistemuara, gjithashtu nëpërmjet përdorimit të aktiviteteve të zgjatura përcjellëse teknike të TI-së, të cilat sollën koordinimin unitar në menaxhimin e fenomenit kriminal.

Veçanërisht komplekse ishte puna e kryer nga Shërbimi Policor i Postës dhe Komunikacionit në kuadër të bashkëpunimit ndërkombëtar, për marrjen e lajmeve dhe të dhënave për rindërtimin e flukseve financiare.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tiranë Blushi publikon peticionin e qyretarëve të njësisë numër 2: Të hiqen kangjellat që ndajnë rrugët! Na dëmton bizneset dhe jo vetëm

Tiranë Blushi publikon peticionin e qyretarëve të njësisë numër 2: Të hiqen kangjellat që ndajnë rrugët! Na dëmton bizneset dhe jo vetëm