Mashtronin të huajt për të investuar në bursa fiktive, pranga 5 personave! Në kërkim pronarë dhe operatore Call Center

Mashtronin të huajt për të investuar në bursa fiktive, pranga 5 personave! Në kërkim pronarë dhe operatore Call Center

Foto ilustruese

5 persona janë vënë në pranga të policisë së Tiranës, pasi mashtronin shtetas të huaj, përmes telefonit, për të investuar në bursa fiktive. Po ashtu janë shpallur në kërkim 5 të tjerë, pronarë dhe operatorë të Call Center, në të cilin kryhej kjo veprimtari kriminale. 

Si rezultat i këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i Saimir Litës, Gertin Qinami, Bajram Hoxha, Aldo Margjoni dhe Francesco Cecere, të pestë banues në Tiranë.

Gjithashtu u shpallën në kërkim shtetasit e huaj: R. F., D. F., U. F., C. N. dhe F. S. (pronarë dhe operatorë të subjektit call center). 

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se shtetasit e arrestuar ishin të punësuar në një subjekt call center dhe në bashkëpunim me shtetasit e shpallur në kërkim, telefononin shtetas të huaj, u prezantoheshin si agjentë shitjesh dhe përmes mashtrimit, i bindnin ata që të investonin në bursën fiktive Forex.  

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë) Ekstrakti i biznesit të Francesco Cecere

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit