POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Mbi 170 kandidatë me origjinë shqiptare në zgjedhjet italiane

Sot mbahen zgjedhjet administrative italiane, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Raundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.

Votuesit e thirrur për të votuar për zgjedhjet administrative do të jenë rreth 17 milionë; mbi 3000 komuna, nga të cilat 5 kryeqendra rajoni (Firence, Bari, Peruxhia, Potenca, Kampobaso) dhe 20 kryeqendra provincash: Askoli Piceno, Avellino, Bergamo, Biella, Kremona, Ferrara, Foxhia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia, Pezaro, Peskara, Prato, Rexhio Emilia, Rovigo, Verbania, Vercelli, Vibo Valentia.

Nga veriu në jug të Italisë – në mbështetje të listave dhe partive të ndryshme politike – do të ketë mbi 170 kandidatë me origjinë shqiptare. Lista është përpiluar nga Albania News.

Kandidatët në zgjedhjet europiane

E vetmja kandidate me origjinë shqiptare në zgjedhjet europiane është Gerarta Ballo në zonën e Jugut (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Molise, Puglia)

Kandidatët në zgjedhjet administrative

Abruzzo

Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara

Bledar Ibra – lista “Pronti a rialzarci”, San Pio delle Camere, Aquila

Edlira Kacmoli – lista “La Vite”, Vacri – Chieti

Adnan Shahini – lista “Uniti per Vacri” Vacri, Chieti

Ergen Kamberi, lista “L’alternativa per Rapino”, Rapino – Chieti

Feniks Halimi – lista “Canzano è – solo insieme possiamo”, Canzano – Teramo

Calabria

Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza

Emilia-Romagna

Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara 

Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara 

Marco Caushi – Movimento 5 Stelle, Ferrara

Geraldi Lumi, Lista #FuturoGreen, comune di Argenta, Ferrara

Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena

Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena

Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena

Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma

Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia

Kreshnik Gjergji, lista “Centrodestra unito per Casalfiumanese”, Casalfiumanese e lista “Uniti per Sala Bolognese”, Sala Bolognese – Bologna

Shpendi Zaja, Movimento 5 Stelle, Grizzana Morandi – Bologna

Filip Rroco – Forza Italia, Modena

Adeline Pashuku – Movimento 5 Stelle, Nonantola – Modena

Brunilda Kita – lista “Savignano Insieme”, Savignano sul Rubicone, Forlì-Cesena

Xhuana Dedja – lista “Castel San Giovanni Insieme”, Castel San Giovanni – Piacenza

Enea Alushi – lista “Prima Fusignano”, Fusignano – Ravenna

Marenglent Met’Hasani, lista “Centrosinistra per Cadelbosco di Sopra”, Cadelbosco di Sopra – Reggio Emilia

Roland Gjuraj – lista “Insieme per Guastalla”, Guastalla – Reggio Emilia

Katerina Dhana – lista ” Ricostruiamo Reggiolo”, Reggiolo – Reggio Emilia

Esmeralda Billa – lista “Progetto Civico”, Viano – Reggio Emilia

Dea Tojalli – lista civica per Villa Minozzo, Villa Minozzo – Reggio Emilia

Luigj Luli – Unione di Centro, Bellaria Igea Marina – Rimini

Henri Hasanbelliu – Forza Italia, Bellaria Igea Marina – Rimini

Arjola Hoxha – Movimento 5 Stelle, Bellaria Igea Marina – Rimini

Adrian Subashi – Movimento 5 Stelle, Bellaria Igea Marina – Rimini

Dritan Llulla, San Mauro Pascoli, Rimini

Clirim Ishmakej, lista “Rinascita Civica”, comune di Santarcangelo di Romagna, Rimini

Jasin Dauti, lista “FORLIfe – Vivere una città 2.0”, Forlì

Riza Lici, lista ” Valle del Pelago, comune di Pievepelago, Modena

Halim Suma, lista “Cittadini per Spilamberto”, comune di Spilamberto, Modena

Esmeralda Lulja, lista “Cittadini per Spilamberto”, comune di Spilamberto, Modena

Friuli Venezia-Giulia

Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine

Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine

Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia di Udine – Udine

Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine

Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine

Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine

Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia

Lombardia

Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo

Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo

Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo 

Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo

Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano

Lazer Sogja – lista “Bella Novate”, Novate Milanese – Milano

Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como

Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco

Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese 

Aurora Preleci – lista “Insieme per Castronno”, Castronno – Varese

Altin Hysenbelliu – Direzione Progresso, Remedello – Brescia

Altin Hysenbelliu, lista “Direzione Progresso”, comune di Remedello, Brescia

Klesi Balliu, lista “Tremosine comune da amare”, comune di Tremosine, Brescia

Xhensi Baku, lista “La civica città di Ghedi”, Ghedi, Brescia

Ilir Doka, lista “Lino Trentini Sindaco”, Ghedi, Brescia

Marche

Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona

Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata

Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata

Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata

Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro 

Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro 

Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro

Emarilda Shindre – Alternativa Civica-Il Centrodestra per San Costanzo, San Costanzo – Pesaro

Oldrin Shkurti – Movimento 5 Stelle, Osimo – Ancona 

Piemonte

Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino 

Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino 

Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino

Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure

Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella 

Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella

Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara

Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara

Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara

Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria

Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria

Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria 

Tina Narkaj – Difesa e Ripresa, Casale Monferrato – Alessandria

Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli 

Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo

Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo

Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo

Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo

Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo

Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo

Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo

Matilde Gjondrekaj – Lista “Moderati per Saluzzo”, Saluzzo – Cuneo

Emanuela Toma – Lista “Città Democratica”, Saluzzo – Cuneo

Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo

Lorena Bejaj, lista “Maretto che rinasce”, comune di Maretto, Asti

Petrit Berxulli, lista “Creare futuro”, Comune di Montechiaro, Asti

Puglia

Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari 

Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari

Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari

Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari

Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari

Lindita Byku – Partito Democratico, Rutigliano – Bari

Alban Haka – Amiamo Rutigliano, Rutigliano – Bari

Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia

Artur Bregu – lista “Cascavilla Sindaco”, San Giovanni Rotondo, Foggia

Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce

Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce

Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce

Alessia Beqiri – Casapound, Lecce

Brunilda Tahirllari – Mesagne Democratica, Mesagne – Brindisi

Sicilia

Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani

Toscana

Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze 

Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze 

Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze

Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze

Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze

Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze

Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto

Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa

Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo

Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo

Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi,  Castiglion Fibocchi – Arezzo

Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo

Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo

Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno 

Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno

Kujtime Hoxha – Demos, Prato

Bahri Gurra – Demos, Prato

Mirushe Koci – Forza Italia, Prato 

Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia

Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia

Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia

Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli

Laura Rapi – lista PD, Castelfiorentino – Firenze

Verona Jaku – Lega Salvini, Castelfiorentino – Firenze

Olsien Vefa – lista “Cittadini di Sinistra”, Castelfiorentino – Firenze

Vilson Pjetri – Movimento 5 Stelle , Castelfiorentino – Firenze

Daniel Abazaj – lista “Altrapolitica”, Certaldo – Firenze

Trentino Alto-Adige

Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento

Gjulnear Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento

Gilda Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento

Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Umbria

Aleksander Muzhani – Insieme per Bastia, Bastia Umbra – Perugia 

Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia

Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia

Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Rovena Gjoni – lista “Terni Immagina”, Terni

Artur Rexho – lista “Terni Immagina”, Terni

Alfonc Makaj – Forza Italia, Terni

Amid Alilaga – lista “Prima Terni”, Terni

Veneto

Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia

Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia

Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso

Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso

Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso

Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso

Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo

Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo

Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo

Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo

Sara Llaftiu – lista “Vazzola insieme”, Vazzola, Treviso

G.M./m.v.
Komento

Komente

  • Fredi: 27/05/2019 18:49

    Vegla e marioneta!

    Përgjigju
  • Shkodra: 26/05/2019 12:37

    Cpo e shdrisni at vend,shqiptart nuk po bejn dot endon e tyre ju doni te beni italin,jeni vetem kukulla qe ju shfrytzon politika

    Përgjigju