Mbledhja e Alibeajt për zgjedhjen e presidentit, Berisha: Nuk ka asnjë tagër nga PD! Paralajmërimi për Ramën

 

Sali Berisha ka komentuar thirrjen e takimit nga Alibeaj për grupin parlamentar të PD për të diskutuar zgjedhjen e presidentit duke thënë se nuk ka asnjë tagër apo autoritet nga Partia Demokratike.

“Përveç autoritetit që i jep Edi Rama Alibeajt nuk ka asnjë autoritet dhe tagër nga PD e Shqipërisë. Çdo veprim i tij është sinkronizim i një farse të shpifur të zgjedhjes së presidentit të republikës nga Edi Rama me opozitën", tha Berisha.

Sa i përket votës së emigrantëve, Berisha tha se e dënon konsiderimin si zonë e veçantë elektroale dhe paralajmëroi Ramën të mos luajë me liritë e të drejtat e shqiptarëve sepse do të përballet me rezistencë mbarëkombëtare.

Duhet të dënojnë me ashpërsinë më të madhe pikëpamjen e Edi Ramës të konsiderimit të emigracionit dhe diasporës si një zonë e vecantë elektorale. E paralajmëroj këtu, të mos luajë me liritë dhe të drejtën e miliona shqiptarëve që janë sot në të katër anët e botës. Ata do ushtrojnë të drejtën e votës së tyre për kandidatët e qyteteve apo zonave të vendeve të tyre të origjinës. Çdo përpjekje që shprehu nëpërmjet veglës së tij Alibeaj për një zonë të veçantë për emigracionin është antidemokratike, antishqiptare, është një fyerje e madhe që u bëhet emigrantëve dhe diasporës shqiptare në të katër anët. Do të hasë kjo në një rezistencë mbarëkombëtare”, tha Berisha.


Lajmi kryesor:

Opozita paralajmëron bojkot të procesit të presidentit: Ne propozuam emrat, por mazhoranca u tërhoq! PS: Deri të dielën sillni emrat ose e zgjedhim vetë


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë me 170 mijë ushtarë

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë me 170 mijë ushtarë