Mbretëresha Elizabet, Berlusconi dhe Pele, kush janë personazhet e 'listës së vdekjes' që parashikohet të humbin jetën gjatë 2022

Mbretëresha Elizabet, Berlusconi dhe Pele, kush janë personazhet e 'listës së vdekjes' që parashikohet të humbin jetën gjatë 2022

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeta e dytë dhe ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeta e dytë, ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi dhe futbollisti Pele, janë tre nga emrat më të dëgjuar të cilët janë përfshirë në "listën e zezë" të faqes "The Dead List", që ka parashikuar personazhet që do të vdesin gjatë 2022.

"The Dead List" është e njëjta faqe që parashikoi vdekjen e Princit Philip në vitin 2021.

Në krye të listës janë aktori Dick van Dyke, 97 vjeç dhe diplomati Henry Kissinger.

Vitin e kaluar faqja e internetit arriti të parashikojë saktë 12 nga 50 vdekje. Pas vdekjes së Dukës së Edinburgut, lista e vitit 2022 e ka gjetur Mbretëreshën Elizabet në vendit e 12-të, teksa vlen të theksohet se emri i saj është për herë të katërt në këtë listë.

Prezantuesi dhe gazetari Sir David Attenborough, muzikanti Shane MacGowan, aktorja Angela Lansbury dhe ish-prezantuesi amerikan Bob Barker mbeten në listë nga viti i kaluar. Një nga njerëzit më të rinj në listë është komentatori i regbit, Nigel Starmer-Smith, 78 vjeç, i cili është për herë të parë në listë dhe është pozicionuar direkt në vendin e gjashtë.

Fytyra të tjera të reja në listën e zezë të vdekjeve janë prezantuesi televiziv Bill Turnbull, politikani italian Silvio Berlusconi, futbollistët Pele, Sir Bobby Charlton dhe Dennis Law, aktori Michael Gambon, i cili luajti “Eastender Arthur Fowler.”

Çfarë thuhet në faqen e tyre të internetit? Cilat janë rregullat e "Listës së vdekjes":

Kandidatët duhet të jenë mjaft të famshëm në mënyrë që vdekja e tyre të pritet dhe të raportohet nga mediat e Mbretërisë së Bashkuar; kandidatët nuk mund të jenë të famshëm vetëm për faktin se kanë gjasa të vdesin së shpejti dhe se vetëm 25 kandidatë mund të rishfaqen nga lista e vitit të kaluar.

Në vitin 2021, faqja parashikoi me sukses se 12 njerëz do të vdisnin, duke filluar me Princin Philip, i cili ishte numri një në listë dhe ndërroi jetë në muajin prill. Duka i ndjerë i Edinburgut kishte qenë në listën e vdekjeve gjithsej nëntë herë përpara se të vdiste. Pas Princit Philip, Golden Girl Betty White ishte në vendin e dytë në listë dhe fatkeqësisht mbylli sytë natën e Vitit të Ri.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto