Mbretëri e Bashkuar/ Ndihmoi qindra emigrantë, dënohet me 7 vite e gjysmë burg 32-vjeçarja shqiptare

Mbretëri e Bashkuar/ Ndihmoi qindra emigrantë, dënohet me 7 vite e gjysmë burg 32-vjeçarja shqiptare

Ujeza Kurmekaj, 32 vjeçe

Një 32-vjeçare shqiptare është dënuar nga drejtësia britanike me 7 vitë e gjysmë, për rolin e saj në trafikimin e emigrantëve ilegalë drejt Mbretërisë së Bashkuar.

32-vjeçarja shqiptare e quajtur Ujeza Kurmekaj, u arrestua në shtëpinë e saj në Banbury, Oxfordshire, në tetor të vitit 2022.

Nga hetimet, autoritetet gjetën qindra mesazhe në telefonin e saj, të cilat tregonin se si ajo ndërmjetësonte lidhjen e kontrabandistëve me njerëzit që dëshironin të kalonin në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas mediave angleze, në mesazhet e shqiptares gjendeshin biseda orientuese për kontrabandistët, ku caktonte vendndodhjet e takimit mes tyre dhe emigrantëve.

 "Kemi këtu një familje, burrë gruan një fëmijë",- thuhej në një prej mesazheve, si dhe "3 gra dhe fëmijë 14 17 12 vjeç", deti shumë i keq".

Po ashtu, raportohet se telefoni i saj përmbante 21 imazhe të letërnjoftimeve dhe pasaportave shqiptare, të cilat, kur u verifikuan, tregonin se nëntë nga individët të cilëve u përkisnin, kishin mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë të vogël.

Kurmekaj u deklarua fajtore nën akuzat për lehtësimin e imigracionit të paligjshëm, më 3 nëntor në Gjykatën e Kurorës së Oksfordit.

Pas përfundimit të masës së dhënë, ajo do të kthehet në Shqipëri.

K.M/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • GOLI: 20/11/2023 07:47

    ZOÇKËS I UROJ QË TË MOS I TRADHËTOJE NDJENJAT...7 VJET PARAJSË DHE FERR HORMONAL............

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Italia, Gjermania dhe Franca i propozojnë BE-së që të vendosë 'sanksione kundër liderëve të Hamasit'

Italia, Gjermania dhe Franca i propozojnë BE-së që të vendosë 'sanksione kundër liderëve të Hamasit'