Mbreti Charles nuk do të shfaqet në kartëmonedhën e re të Australisë 5 dollarëshe, mund të jetë historia indigjene

 Mbreti Charles nuk do të shfaqet në kartëmonedhën e re të Australisë 5 dollarëshe, mund të jetë  historia indigjene

Foto ilustruese e kartmonedhës

Kartëmonedha e re e Australisë 5 dollarë do të shfaqë historinë indigjene në vend të mbretit Charles Mbreti Charles III nuk do të shfaqet në kartëmonedhën e re pesë dollarëshe të Australisë, ka njoftuar banka qendrore e vendit.

Qeveria mbështet vendimin e Bankës për të zëvendësuar portretin e Mbretëreshës Elizabeth II me dizajnin që në filozofinë e vet  " nderon kulturën dhe historinë e australianëve të parë". Një portret i mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II shfaqet në modelin aktual prej pesë dollarësh. Me qeverinë australiane që mbështet vendimin ka krijuar tashmë debat të ashpër.

"Unë mendoj se është një sulm tjetër ndaj sistemeve tona, ndaj shoqërisë dhe institucioneve tona," tha ai”  tha udhëheqësi i opozitës australiane, Peter Dutton.

Banka do të konsultohet me First Australians në hartimin e kartëmonedhës 5 dollarë. Kartëmonedha e re do të marrë disa vite për t'u dizajnuar dhe printuar. Ndërkohë, kartëmonedha aktuale 5 dollarë do të vazhdojë të emetohet. Ajo do të mund të përdoret edhe pasi të lëshohet kartëmonedha e re, shtoi ai. Një zëdhënës i Bankës së Rezervave të Australisë tha se imazhi i mbretëreshës "ka një histori krenare të njohjes së kulturës dhe historisë së australianëve të parë, duke përfshirë kartëmonedhat e Australisë" dhe do të konsultohet me pronarët tradicionalë për dizajnin. Ata thanë se ana tjetër e kartëmonedhës 5 dollarë do të vazhdojë të shfaqë parlamentin australian.

Kartëmonedha e re do të marrë disa vite për t'u dizajnuar dhe printuar. Ndërkohë, kartëmonedha aktuale 5 dollarë do të vazhdojë të emetohet. Ajo do të mund të përdoret edhe pasi të jetë emetuar kartëmonedha e re.

Megjithatë, në shtator Australia tha se imazhi i monarkut të ri nuk do të zëvendësonte automatikisht Mbretëreshën në kartëmonedhat e saj pesë dollarësh dhe se ajo mund të zëvendësohej nga shifra australiane.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)