Mbreti i Spanjës i jep një mundësi Sanchez për të krijuar një qeveri të re

Mbreti i Spanjës i jep një mundësi Sanchez për të krijuar një qeveri të re

Mbreti i Spanjës Felipe VI i ka dhënë kryeministrit në detyrë Pedro Sanchez mundësinë për të formuar një qeveri të re, pasi rivali i tij Alberto Nunes Feijo nuk arriti të sigurojë shumicën në parlament.

Sanchez tha se do të punonte për të siguruar mbështetje jo vetëm për të formuar një qeveri, por edhe për të miratuar legjislacionin si koalicion pakicë për pjesën tjetër të mandatit të tij katërvjeçar.

Udhëheqësi socialist po kërkon një mandat të dytë katërvjeçar dhe do t'i duhet të fitojë një votë investimi me mbështetjen e partnerëve të mundshëm të koalicionit, të së majtës së fortë Sumar, si dhe disa partive nacionaliste katalane dhe baske, disa prej të cilave mbrojnë pavarësinë e tyre, raporton Reuters.

"Kam pranuar detyrën që më është dhënë nga kreu i shtetit. Jam i gatshëm të punoj për të formuar sa më shpejt një qeveri koalicioni progresiv me mbështetje të mjaftueshme për të garantuar stabilitetin që i nevojitet vendit", u tha Sanchez gazetarëve.

Në zgjedhjet e përgjithshme jopërfundimtare më 23 korrik, socialistët e Sanchez siguruan më pak vende se konservatorët e Alberto Nunez Feijoo.

Ai u ftua nga Mbreti Felipe VI të përpiqej të formonte një shumicë pasi Feijoo dështoi në përpjekjen e tij për t'u bërë kryeministër javën e kaluar. Sanchez beson se ai mund të mbledhë mjaftueshëm mbështetje për kandidaturën e tij, e cila do të përfshinte partitë separatiste katalane Junts dhe Esquerra Republicana de Catalunya.

Dy partitë po kërkojnë një amnisti të diskutueshme dhe jopopullore në këmbim të votave të tyre në parlament. Ndërsa shmangu përmendjen eksplicite të një amnistie gjatë një konference për shtyp në Madrid, Sanchez mbrojti si sukses vendimin e tij të vitit 2021 vitin e kaluar për të falur liderët katalanas të burgosur për një ofertë të dështuar për pavarësi në 2017.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eliminimi nga Champions League, Edlir Tetova: Peng penalltitë, në stërvitje nuk gabuam asnjë

Eliminimi nga Champions League, Edlir Tetova: Peng penalltitë, në stërvitje nuk gabuam asnjë