'Mbuluar' nga tymi dhe çdo gjë gri, pamjet dramatike që vijnë nga lagjja Sheq i Madh në Fier ku ndodhet landfilli, banorët braktisin banesat

 

Çdo gri dhe e mbuluar nga tymi, këto janë pamjet dramatike që vijnë nga lagjja Sheq i Madh në Fier, që ndodhet shumë afër landfillit dhe vetëm 3 kilometra larg nga qyteti.

Në një vëzhgim të bërë nga gazetari i "Report Tv", Sokol Dema, shihet teksa banorët kanë braktisur lagjen, të paktën përgjatë orëve të ditës, duke i vënë kyçin dyerve, në mënyrë që të jenë sa më pak të ekspozuar ndaj ndotjes së shkaktuar nga djegia e mbetjeve në landfill.

Megjithatë, në mungesë të një alternative tjetër, ata janë të detyruar të rikthehen nëpër banesa gjatë natës, pasi nuk kanë vend tjetër ku të flenë. Kjo situatë vijon prej 5 ditësh tashmë dhe ende nuk ka një zgjidhje.


Lajmi kryesor:

Emergjenca mjedisore në Fier, tymi toksik 'pushton' qytetin! Report Tv sjell pamjet dhe apelin e qytetarëve: U helmuam këtu! Përplasje politike prej plehrave, Basha: Katastrofë! Subashi: Penguat 2 vite investimin


J.SH./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?×

Lajmi i fundit

John

Zhbllokoi 1.9 milion telefona, hacker-i dënohet me 12 vite burg