Mbyllen 70% e punimeve në Bypass-in e Vlorës! Balluku: Rruga përfundon përpara sezonit veror! Aksesi në jug do të jetë në pak minuta

Në Bypassin e Vlorës janë realizuar afro 70% e punimeve dhe po vijohet me ritme të shpejta për të garantuar përfundimin në afatet e premtuara të kësaj vepre. Tashmë puna ka nisur edhe në zonën e Kaninës dhe po vijon me intensitet pavarësisht kushteve të motit. Ministrja Belinda Balluku dhe Drejtori i ARRSH, Ergys Verdho inspektojnë punimet. Gjatë inspektimeve ministrja ka deklaruar rruga përfundon dhe do jetë gati për përdorim para nisjes së sezonit veror 2021.

“Pas një periudhe jo pak të vështirë porsa i përket procesit të shpronësimit, kemi nisur punën këtu në zonën më të komplikuar të këtij projekti dhe mesa shikoj edhe me ritme të shpejta madje. Thembra e Akilit do të thosha për pjesën e Kaninës. Dua të përmend që 7 kilometrat e para janë përfunduar me konglomerat, mbetet pa asfaltuar edhe 2.5 kilometra në pjesën e zonës së varrezave që vazhdon me ritme të larta.

Duke u lidhur me zonën e Llogarasë dhe siç mirëfilltazi kuptohet  duke marrë rrugën duke ardhur nga Baypass i Fierit për tu lidhur me atë të Vlorës dhe për tu futur direkt në tunel, aksesi në jug do të jetë në pak minuta. Rruga përfundon dhe do jetë gati për përdorim para nisjes së sezonit veror 2021. Por, kompania që po realizon punimet ka premtuar se do ta përfundojë edhe para këtij afati”, tha Balluku.

Për Ramën dhe Lelin rruga do të bëjë të mundur një transformim epokal për krejt zonën.

“Do të jetë arteria kryesore për jugun e Shqipërisë, plotësohet ansambli i investimeve rrugore”, tha kryebashkiaku Dritan Leli.

“Janë 29 kilometra të cilat do t’i bashkëngjiten pjesës tjetër që lidhet me Bypass-in e Fierit, tashmë i përfunduar, për të vazhduar më pas me segmentin e ri Orikum-Dukat (nga Marina deri tek ura e Shën Elizës) dhe së shpejti edhe me tunelin e Llogorasë, duke bërë të mundur një transformim epokal për krejt zonën, si edhe për Shqipërinë Turistike 2030”, shprehet Rama.

Ndërkohë që përgjatë gjithë gjatësisë së këtij aksi rrugor janë ndërtuar 15 kryqëzime dhe 5 ura kryesore.

Bypass-i i Vlorës po ndërtohet me standardet më të mira dhe parametrat më të lartë të sigurisë. Rruga lidh autostradën Levan-Vlorë me rrugën nacionale  bregdetare  Vlorë-Sarandë, duke ndikuar në lehtësimin e fermerëve, për ndaljen më shpejt në tregje, të prodhimit bujqësor dhe nxitjen e agroturizmit. Vepra është financim i BERZH, BEI dhe BE-së.

Rruga e re me gjatësi 29 km vlerësohet një ndër segmentet me impaktin më të lartë turistik që  do të ndikojë ndjeshëm në lehtësimin e trafikut në qytetin e Vlorës.

Be.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  PD koalicion me aleatët dhe LSI e vetme/ A ka zgjedhur opozita strategjinë e duhur për 25 prillin?

Komento

Komente

 • Marko: 23/01/2021 19:19

  Partitë e pjerthura 28 vj Liderhajdutet ordinera mashtruesa arroganter privat

  Përgjigju
  • Toni: 23/01/2021 20:01

   O Marko shko bëj një kontroll tek mjeku se simtomat që shfaq tregojnë se të ka rënë pika(hemoragji celebrale)!

 • Muhamet: 23/01/2021 13:42

  Kesaj,rradhe,vjedhjet,dote,jene,nje,mire,kuptim,I,ndarjes,duke,garantuar,ruajten,e,oligarteve,duke,u,berepjes,e,fituseve,te,cilet,nuk,do,te,ndesh,one,vjedhesit,e, e,parshem

  Përgjigju
  • Toni: 23/01/2021 20:05

   O Muhamet arabistanist,shko mëso shqip pastaj bëj komente...

  • Niku: 23/01/2021 15:03

   O muahamet e bëre shqipen si do vetë, me mirë mos shkruaj por futja gjumit dhe ha byrek,I trash je komplet.

  • Tralala: 23/01/2021 14:39

   O muhamet ne arabi jeton ti×

Lajmi i fundit

John

Si do të votojnë të sëmurët me COVID? Përgjigjet Rakacolli