‘Me Berishën ishim gati të vriteshim’, Majko thirrje të fortë nga Prishtina: 'Vllau' nuk falenderohet! Çfarë tha për Ramën dhe Metën

Pandeli Majko

PRISHTINE- Ministri i Diasporës Pandeli Majko ka mbajtur sot një fjalim të ndjerë përballë liderëve kosovarë dhe presidentit Ilir Meta, gjatë ceremonisë së organizuar në Prishtinë për të falenderuar shqiptarët për përkrahjen gjatë periudhës së luftës. Majko tha se nuk është koha për falenderime pasi vëllezërit duhet të jenë pranë njëri tjetrit në ditë të vështira. Ai vijoi fjalën e tij duke thënë se ndonjëherë vëllezërit e mërzisin njëri-tjetrin, por duhen kujtuar ditët e vështira që përcaktuan se kush jemi, duke iu referuar përplasjeve të fundit mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij Ramush Haradinaj.

Ministri i Diasporës deklaroi se ditët e vështira përkufizuan ata që sot drejtojnë shtetin në Kosovë, duke sjellë në vëmendje vështirësitë e luftës për secilin prej tyre.

“Ne që kemi qenë në drejtim të institucioneve në atë periudhë të vështirë thjesht kemi bërë detyrën tonë ka pasur ca të tjerë që këtu në Kosovë, pa pasur një lloj detyre, zyrë, apo institucion luftuan për lirinë e kombit shqiptar sepse në thelb liria e Kosovës ishte liria e Shqipërisë, në këtë kontekst ajo çfarë ndodhi në 1999 ishte ajo që rëndom ndodh për cilindonjeri. Çdo kush përkufizohet nga ditët e vështira. Nuk besoj se na përkufizojnë ditë të mira. Kam këtu përballë njerëz që janë vetëpërkufizuar nga ajo periudhë, presidentin e Kosovës që nuk e dinte që do bëhej president. Kam përballë kryeministrin e Kosovës. Kam përballë Albin Kurtin. Nuk besoj se në burgun e Serbisë mendonte se do vinte një ditë që do ishte kandidat pë kryeministër. Nuk kemi këtu Ibrahim Rugovën dhe shumë të tjerë që bënë detyrën e tyre. Ndihemi mirë por ndihemi edhe keq kur na falenderoni sepse ne jemi ''vllau'' dhe vllau edhe falenderohet edhe nuk falenderohet. Tani a të mërzit ndonjëherë vllau, edhe të mërzit. Si i thoni ju në Kosovë vllau si shkjau. Duhet ta durojmë njëri-tjetrin dhe të kutjojmë ato ditë të vështira që përcaktuan se kush jemi", tha Majko.

Ministri i Diasporës solli në vëmendje se si në vitin 1999 bashkë me liderët e tjerë në Shqipëri nga kryeministri Edi Rama, presidenti Ilir Meta dhe ish-kryeministri Sali Berisha u bënë bashkë pavarësisht bindjeve të ndryshme politike dhe përplasjeve të forta që kishte shkaktuar viti i vështirë 1997. Majko tha se duhet të falim dhe të ndryshojmë për të qenë gjithmonë bashkë sepse Shqipëria dhe Kosova nuk bëjnë dot pa njëra tjetrën.

Se bashku me Ilirin, edhe shume te tjere, mes te cileve edhe ai qe eshte sot kryeminister i vendit Rama, mblidheshim a ishim aq te bindur, edhe te forte, ju siguroj qe ishim te shqetësuar, te frikesuar se do na kujtohej emri brez pas brezi per te keq, por nuk mund te le pa thene ate qe tha Presidenti Meta, u mblodhem te majte e te djathte, komuniste balliste, legaliste. Me Sali Berishen ishim gati te vriteshim ne ’97, por pas masakres se Recakut, u mblodhem, i thirrëm te gjithe partite e opozites dhe fjalia qe thame ishte: Kur serbet na vrasin ne duhet të bashkohemi. Mendoj se tanimë në një kohë tjetër, ne në keto kushte te veteperkufizimit tone, nga momenti i veshtirë duhet te shikojme pak me larg. Unë nuk jam nga ata qe fal kollaj, por ja qe kam filluar ta bej. E kam të vështirë të udhëtoj në disa kryeqytete të rajonit, e kam të vështirë mirëkuptoj konceptet e lëvizjes së lirë, por filloj të korrigjoj koncepte që deri dje i kisha të paprekshme. Por duhet ta bëj se duhet të ndryshojmë. Në ’99 e kuptuam se nuk bënim dot pa njëri-tjetrin, e unë kam ardhur t'iu them se ne duhet te jemi gjithmone bashke”- tha ai.

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • Skrapi: 19/01/2020 12:47

  O Majko nuk je ndonje yll qe ndricon, po te lutemi mos i jep vlera ilir metes,se kur u zhyt ne llum grabitje te gjithshkaje qe i del perpara te djerses se shqiptareve,nuk llogariti as me te pakten figuren e tij si politikan( se njeriu nuk e nxin faqen per " politike" se ky shoku juaj vetem politikan nuk ka qene kurre,por nje hajdut me cizme me gjithe gruan)e tani do rregulloj Kosoven,rrini larg nga Kosova mos infektoni karakterin e hajdutit atje

  Përgjigju
 • edi: 19/01/2020 01:22

  KURSE HISTORIA na ka mesuar filluar nga ish Komunizmi dhe deri me sot ku ne presidence eshte vene nje Komunist i bajatshem Plus nje K/Hajdut qe u rrit dhe mesuar nga ish Komunizmi ,ku sot na del aq i paster dhe i cilter a thua ka harruar kur ne Kombin Shqipetar erdhen Kosovaret qe ndiqeshin nga Klika e Milloshevicit dhe u vendosen ne disa Qytete te Shqiperise Fati qe ishim ne moshe dhe pame dhe filmuam cfare ndodhi kur mberriten ato qe u thirrem Vellezer Si njerez te devotshem dhe te shkathet ,mbasi Partia Komuniste Enveriane i futi ne punet me te pershtateshme si Sekretare Partie Komuniste dhe Kryetare Keshillash qe tere survejimi dhe diktati kunder Shqipetareve te drejtohej nga Vellau or them Shqip Shkjau . Pra ardhja e si thonim vellezerve Kosovare i Zgjati shume vite rregjimit Enverian Kjo ishte atehere Vellau si Shkjau .Sot po degjojme ato qe i kane hypur serish kalit nga mbrapa , qe te duken barinj qe i duan tufat sebashku , kur deri dje ato barinj degjonin vetem Partine ,sot kerkojne (Vellazerine)

  Përgjigju
 • Konjak: 18/01/2020 19:42

  Te mirkuptoj zoteri Majko ,fjala juaj ne Prishtine ishte ne drejtimin e duhur ,e urte dhe zbutese e vllazerore .Mirpo ndoshta pa dashur viti 99 u vu ne pune aq here sa nuk ishte e nevojshme .Ua bere Kosovareve ,si ne ate proverben -te dhash gunen -,mos kosovaret tani duhet ta paguajne shtrenjt ,ate rast humanitar te shqipetareve ,per te shpaguar djallezite dhe prapaskenat e ndonje shqipetari -cilido qe te jete ai .Zoteri i nderuar ,mos u mundoni qe humanizmin e popullit shqipetar ,tja veshni politikaneve ; qe populli ai qe i nderoi e i respektoi kosovaret ;ju politikanet ishit pjese e popullit ,aspak me shume .Faleminderit .

  Përgjigju
 • pandi i majkes: 18/01/2020 16:41

  Pandi, ju jeni ngaterruar kot me kete histori-, ishit pyke e Nanos asokohe, pasiqe ai sdilte vet, sepse Nano ishte/eshte per shqipetaret e kosoves dhe me gjere grekofil (me te drejte, dhe vazhdon te jete!!!) trespektoj per urtesine dhe fjalet e zgjedhura, por je politikane me i keq i mundshem, por ben per kryetar shoqatash humanitare...

  Përgjigju
 • Emigranti: 18/01/2020 16:12

  Z Majko bej detyren qe te takon si minister i diaspores me problemet e shumta qe kemi per ruajtjen e shtepive ne shqiperi do vije nje dite qe ne do kthehemi

  Përgjigju
  • vjeshta: 19/01/2020 21:06

   Emigranti! Paguaj 60€ në muaj dhe nuk ta prek njeri

  • vjeshta: 19/01/2020 21:06

   Emigranti! Paguaj 60€ në muaj dhe nuk ta prek njeri×

Lajmi i fundit

John

Përdori 100 qirinj për t'i propozuar të dashurës së tij, shqiptari në Britani i vë flakën banesës