'Më e keqja nuk ka ardhur ende', ‘Mallkimi’ i inflacionit të lartë! Si po mundohen shtetet e mëdha të shmangin dëmet ekonomike dhe pritshmëria për vitin e ardhshëm

'Më e keqja nuk ka ardhur ende', ‘Mallkimi’ i inflacionit të lartë! Si po mundohen shtetet e mëdha të shmangin dëmet ekonomike dhe pritshmëria për vitin e ardhshëm

Foto ilustruese

Globalisht, njerëzit po përjetojnë inflacion në nivele që nuk shihen për dekada pasi çmimet rriten për gjërat thelbësore si ushqimi, ngrohja, transporti dhe akomodimi. Dhe megjithëse mund të shihet një kulm, efektet mund të përkeqësohen akoma.

Si arritëm këtu? Me dy fjalë: pandemi dhe luftë.

Një periudhë e gjatë dhe e rehatshme e inflacionit të pakët dhe normave të ulëta të interesit përfundoi befas pas goditjes së COVID-19, pasi qeveritë dhe bankat qendrore mbajtën në këmbë bizneset dhe familjet e mbyllura me triliona dollarë mbështetje.

Ky litar shpëtimi i pengoi punëtorët të bashkoheshin me radhët e parave, bizneset të mos prisheshin dhe çmimet e shtëpive të mos rrëzoheshin. Por ajo gjithashtu e rrëzoi ofertën dhe kërkesën si kurrë më parë.

Deri në vitin 2021, ndërsa mbylljet përfunduan dhe ekonomia globale u rrit me ritmin e saj më të shpejtë pas recesionit në 80 vjet, të gjitha ato para stimuluese pushtuan sistemin tregtar të botës.

Fabrikat që kishin mbetur boshe nuk mund të ngriheshin aq shpejt sa për të përmbushur kërkesën, rregullat e sigurta ndaj COVID shkaktuan mungesa të fuqisë punëtore në shitje me pakicë, transport dhe kujdes shëndetësor dhe bumi i rimëkëmbjes shkaktoi një rritje të çmimeve të energjisë.

Nëse kjo nuk do të mjaftonte, Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt dhe sanksionet perëndimore ndaj eksportuesit kryesor të naftës dhe gazit çuan çmimet e karburantit akoma më të larta.

Pse ka rëndësi

E njohur si një "taksë mbi të varfrit" sepse godet ata me të ardhura të ulëta më së shumti, inflacioni dyshifror ka përkeqësuar pabarazitë në mbarë botën. Ndërsa konsumatorët më të pasur mund të mbështeten në kursimet e krijuara gjatë bllokimeve pandemike, të tjerët luftojnë për të përballuar jetesën dhe një numër në rritje mbështetet në bankat e ushqimit.

Me fillimin e dimrit në të gjithë hemisferën veriore, kjo shtrydhje e kostove të jetesës do të shtrëngohet ndërsa faturat e karburantit rriten. Punëtorët kanë ndërmarrë aksione greve në sektorë nga shëndetësia tek aviacioni për të kërkuar që pagat të mbajnë ritmin me inflacionin. Në shumicën e rasteve, ata duhet të kënaqen me më pak.

Shqetësimet e kostos së jetesës dominojnë politikën e kombeve të pasura – në disa raste duke ulur prioritetet e tjera, siç është veprimi i ndryshimeve klimatike.

Ndërsa rënia e fundit e çmimeve të benzinës ka lehtësuar një pjesë të presionit, inflacioni mbetet një fokus kryesor për administratën e presidentit amerikan Joe Biden. Emmanuel Macron i Francës dhe Olaf Scholz i Gjermanisë po zgjerojnë buxhetet e tyre për të kanalizuar miliarda euro në programe mbështetëse.

Por nëse gjërat janë të vështira në ekonomitë e industrializuara, rritja e çmimeve të ushqimeve po përkeqëson varfërinë dhe vuajtjen në vendet më të varfra, nga Haiti në Sudan dhe Libani në Sri Lanka.

Programi Botëror i Ushqimit vlerëson se rreth 70 milionë njerëz në mbarë botën janë afruar më pranë urisë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në atë që ai e quan një "tsunami urie".

Çfarë do ndodhë në vitin 2023:

Bankat qendrore të botës kanë nisur rritjen e madhe të normave të interesit për të ulur kërkesën dhe për të zbutur inflacionin. Deri në fund të vitit 2023, Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që inflacioni global të ketë rënë në 4.7% - vetëm më pak se gjysma e nivelit aktual.

Synimi është për një "ulje të butë" në të cilën ftohja ndodh pa përplasje të tregut të banesave, falimentime biznesi ose papunësi në rritje. Por një skenar i tillë i rastit më të mirë ka rezultuar i pakapshëm në takimet e kaluara me inflacion të lartë.

Nga shefi i Rezervës Federale të SHBA-së, Jerome Poëell, tek Christine Lagarde e Bankës Qendrore Evropiane, po flitet gjithnjë e më shumë se ilaçi për rritjen e normave mund të shijojë hidhur. Për më tepër, rreziqet që rrethojnë pasiguritë e mëdha – lufta e Ukrainës, tensionet midis Kinës dhe Perëndimit – janë anuar drejt rënies.

Perspektiva e rregullt e tetorit të FMN-së ishte një nga më të zymta për vite, duke thënë: "Me pak fjalë, më e keqja nuk ka ardhur ende dhe për shumë njerëz, 2023 do të ndihet si një recesion."/Marrë dhe përshtatur nga Reuters. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pogba një stres për Juventusin, Allegri: Ka luajtur 45 minuta që nga prilli

Pogba një stres për Juventusin, Allegri: Ka luajtur 45 minuta që nga prilli