Më shumë se dy të tretat e Kievit vuan nga mungesa e energjisë elektrike dhe ujit

Më shumë se dy të tretat e Kievit vuan nga mungesa e energjisë elektrike dhe ujit

1669283785_kiev.PNG

Një ditë pasi sulmet me raketa ruse shkaktuan ndërprerjet më të mëdha të Kievit që nga fillimi i luftës, më shumë se dy të tretat e kryeqytetit janë ende pa energji elektrike. 

Shumë njerëz janë gjithashtu pa ujë të rrjedhshëm, pasi sulmet e fundit goditën infrastrukturën kritike. 

Temperaturat ranë nën zero mbrëmë dhe sot në mëngjes, të gjitha rrugët kanë ngrirë, raportojnë mediat e huaja.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se elektricistët po përpiqen të rikthejnë energjinë "sa më shpejt të jetë e mundur", por situata varet kryesisht nga rrjeti i energjisë në mbarë vendin. 

Kyrylo Tymoshenko, zëvendës shefi i stafit të Presidentit Volodymyr Zelenskyy, tha se furnizimet me energji elektrike ishin rivendosur në rajonet Kirovohrad dhe Vinnytsia.

Ndërkohë, në rajonin jugor të Mykolaiv, guvernatori Vitaly Kim u bëri thirrje ukrainasve që të përdorin sa më pak fuqi. 

“Konsumimi ka ardhur në rritje sot në mëngjes, nuk ka kapacitet të mjaftueshëm në sistem për ta ndezur për më shumë konsumatorë. Sistemi energjetik është i bashkuar si ne të gjithë! Nëse keni fikur disa drita të panevojshme, kjo është me të vërtetë e rëndësishme”, ka shkruar ai në Telegram.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Bombardime në Kherson, ushtria ruse sulmon dhe një park lojërash! Kiev, 70% e shtëpive pa energji elektrike dhe pa ngrohje


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Bashkimi Evropian merr vendimin për të hequr dorë nga nafta ruse

Bashkimi Evropian merr vendimin për të hequr dorë nga nafta ruse