Me Spanjën si rivale, 'AS' analizon kombëtaren shqiptare: Hysaj nuk mbron mirë, Bajrami një lider

Me Spanjën si rivale, 'AS' analizon kombëtaren shqiptare: Hysaj nuk mbron mirë, Bajrami një lider

Nedim Bajrami

Fitorja 3-1 e Shqipërisë në miqësoren kundër Azerbajxhanit është komentuar edhe nga prestigjozja "AS" në Spanjë. Këta të fundit e vendosin theksin te mbrojtja jo e mirë e Hysajt në krahun e djathtë, ndërsa thurin elozhe për Nedim Bajramin.

“Pasi mposhti Lihtenshtejnin (3-0), Shqipëria gjithashtu nuk u ndal për të kaluar Azerbajxhanin në miqësoren e dytë dhe të fundit përgatitore para fazës finale. Dy miqësore të rehatshme për të fituar besim dhe për të qartësuar idetë. Njëra prej tyre, që Bajrami, futbollisti i Sasuolos italian, është një nga liderët e kësaj skuadre të Sylvinhos.

Gjysmësulmuesi ishte më aktivi i sulmit shqiptar. Guximi i tij ishte ajo që krijoi golin e parë të ndeshjes. Ramadani përfitoi nga një gabim në nxjerrjen para të topit nga Mustafazada për t’ia dhënë topin Bajramit. Nga jashtë zonës, rreth njëzet e pesë metra larg portës, gjuajti në shtyllën e parë. Ai përfitoi nga përplasja në tokë për të ngatërruar portierin.

Shqipëria dominoi pa probleme, ndonëse krahu i djathtë nuk u mbrohej shumë mirë nga Hysaj, me disa gabime në pasime që ishin disi shqetësuese. Por rivali nuk ishte i një niveli të lartë. Dhe atmosfera ishte si një ndeshje stërvitore. Vetëm disa qindra tifozë mund të shiheshin në tribunat hungareze ku binte shi për pjesën më të madhe të lojës. Dhe e mbajti rezultatin pa shumë befasi përtej goditjes së lirë direkte të Mahmudov nga pozicioni ballor.

Pranë fundit, Rei Manaj shënoi duke përfituar nga një devijim nga një qendërmbrojtës. Laçi bëri 3-0 pasi priti topin shumë komod brenda zonës dhe shmangu sipas qejfit mbrojtësin. Me rezultatin 3-0 dhe vetëm pak minuta të shtuara, intensiteti i mbrojtjes ra. Ndaj nuk mund të nxirren shumë konkluzione nga goli që shënoi Gurbanli për të kompensuar sadopak rezultatin”, shkruan 'AS' për kombëtaren kuqezi.

Në grupin B të Euro 2024 Shqipëria sfidon Italinë më 15 qershor, Kroacinë më 19 dhe Spanjën më 24 qershor.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Sllovakia ashpërson ligjin për lirinë e tubimit pas atentatit kundër Ficos

Sllovakia ashpërson ligjin për lirinë e tubimit pas atentatit kundër Ficos