Media: Britania e Madhe vonon shpërndarjen e ndihmës ushtarake për Kievin, shkak burokracia

Media: Britania e Madhe vonon shpërndarjen e ndihmës ushtarake për Kievin, shkak burokracia

1713619804_DFEWERGEWGREWGREWRG.JPG

Vetëm pak më shumë se 400 milionë £ nga fondi ushtarak prej 900 milionë £ (1.04 miliardë euro) i caktuar për Ukrainën nga qeveria britanike dhe i menaxhuar nga Ministria e Mbrojtjes janë përdorur për shkak të vonesave burokratike.

Gazeta britanike “The Guardian” shkruan se shumë kritikë akuzojnë qeverinë si fajtore të vonesave për dislokimin e fondit dhe si rrjedhojë ngadalësimin e furnizimit të Ukrainës me armë.

Fondi Ndërkombëtar për Ukrainën, i udhëhequr nga Mbretëria e Bashkuar, numëron nëntë vende midis donatorëve të tij (MB, Danimarka, Islanda, Lituania, Holanda, Norvegjia, Suedia, Australia dhe Zelanda e Re). Nga 900 milionë £ të dhuruara nga qeveritë gjatë dy viteve të fundit, duke përfshirë 500 milionë £ nga Britania e Madhe, vetëm 404 milionë £ janë dhënë deri më tani, thekson gazeta.


Lajmi kryesor:

Inteligjenca amerikane: Kina ka rritur shitjet me Rusinë në fushën e teknologjisë së armatimit


K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Samiti i paqes për Ukrainën jo plotësisht në unanimitet

Samiti i paqes për Ukrainën jo plotësisht në unanimitet