Media malazeze: Majlinda Bregu po hetohet për abuzimet me fondet e RCC! Favorizoi kompaninë shqiptare nga një tender i BE-së

Media malazeze: Majlinda Bregu po hetohet për abuzimet me fondet e RCC! Favorizoi kompaninë shqiptare nga një tender i BE-së

Ish ministrja e Punëve të Jashtme, Majlinda Bregu

Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF), mekanizëm i Bashkimit Evropian, është duke kryer një kontroll në mënyrë që të verifikohet se si janë shpenzuar paratë e dhëna nga Unioni, pjesë e verifikimeve është edhe Majlinda Bregu.

Lajmin e ka bërë të ditur media malazeze “Vijesti” ku ka raportuar se pjesë e verifikimeve është edhe Majlinda Bregu. Artikulli shpjegon se ish ministrja e Punëve të Jashtme ka qenë si kryesuese e organizatës RÇ-së, një organizatë e krijuar nga Pakti i Stabilitetit për Evropën Juglindore në vitin 2008 me qëllim të shpallur drejtimin, monitorimin dhe mbështetjen e bashkëpunimit në Evropën Juglindore.

Bregu, e cila thuhet se është edhe e hetuara kryesore, dyshohet se ka ndërhyrë në garën e tenderave.

Bregu pretendohet se në një nga tenderat ka favorizuar një kompani shqiptare që nuk ka kaluar “Komisionin e Brendshëm”, në vend të kompanive të tjera nga rajoni që plotësonin kërkesat.

Ky nuk është i vetmi tender që po shqyrtohet, ndër to është edhe organizimi i konferencave në rajon, si dhe për prokurimin e mallrave dhe shërbimeve. As Bregu dhe as “Sekretariati RCC” nuk iu përgjigjën kërkesës së medias malazeze për detaje të mëtejshme për dokumentacionin, tenderat dhe procedurat e prokurimit publik dhe kontratat e dhëna në pesë vitet e fundit.

Artikulli i plotë:

Hetuesit nga Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF) hynë në ambientet e Sekretariatit të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) në Sarajevë javën e kaluar, si pjesë e një hetimi mbi mashtrimin e pretenduar të tenderëve dhe dyshimet për parregullsi të tjera në punën e organit ekzekutiv i kësaj organizate ndërkombëtare.

Në qarqet diplomatike spekulohet se hetimi i OLAF, i cili u hap në mars të këtij viti, po kontrollon nëse janë keqpërdorur disa qindra mijëra euro gjatë vitit të kaluar dhe këtë vit për shkak të shkeljes së procedurave për prokurimin publik të mallrave dhe shërbimeve. Në një nga tenderët e kontestuar për shërbime konsulence, pretendohet se menaxhmenti i sekretariatit të RCC-së, i drejtuar nga ish-politikania shqiptare Majlinda Bregu që prej janarit 2019, ka urdhëruar që kontrata t’i jepet një kompanie nga Shqipëria që nuk ka kaluar renditjen e komisioni i brendshëm, dhe jo një nga dy kompanitë nga vendet e tjera të rajonit që plotësonin kërkesat.

Dyshohet se po shqyrtohet edhe rregullsia e disa tenderëve të tjerë, përfshirë organizimin e konferencave në rajon, si dhe për prokurimin e mallrave dhe shërbimeve. “Vijesti” raporton nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë, e cila është përgjegjëse për procesin e bashkëpunimit në Evropë në Afrikën e Jugut që nga 1 korriku. Një nga burimet diplomatike është kontrolli i OLAF dhe sekuestrimi i dokumenteve, kompjuterëve dhe telefonave të punonjësve të Sekretariatit, përfshirë komunikimin dhe postën elektronike.

OLAF është kompetente për të zbuluar mashtrimin, korrupsionin dhe veprimet për të ndaluar interesat financiare të Bashkimit Evropian, në lidhje me shpenzimet dhe paratë e taksapaguesve të BE-së, duke përfshirë ndihmën dhe kreditë, dhe dyshimin për abuzime të rënda nga punonjësit e BE-së. BE -së dhe institucione të saj.

E kontaktuar për një prononcim, Bregu nuk është përgjigjur në pyetjet e “Vijesti” në lidhje me parregullsitë dhe pretendimet e qeverisë, përfshirë nëse deputetja Tanja Miščević ka marrë pjesë në ndonjë mënyrë në procedurën e prokurorisë publike nën autoritetin e OLAF, nëse ato dëgjoheshin nga qeveria dhe në çfarë cilësie.

Në vend të ditës, zyra e shtypit e RCC-së i dërgoi të pranishmëve një tekst: Sekretariati dhe RCC-ja… rregullisht, rishikohen dhe ardetohen nga të gjitha të tëra. Statuti, rregullat dhe procedurat janë vendosur, duke përfshirë kodin e sjelljes, si dhe ndershmërinë, integritetin, besueshmërinë dhe faktet, të cilat duhet të jeni të sigurt që jeni gazetar dhe i kuptoni dhe vlerësoj. RCC ka përmirësuar procedurat dhe të gjitha procedurat e auditimit, administrative, të jashtme dhe të brendshme, të cilat kanë rezultuar në më shumë paqe mes jetëve. Të gjitha sa më sipër shtojnë vlerë dhe njohuri, duke i dhënë RCC-së informacionin që i nevojitet për të bindur donatorët tanë, anëtarët dhe palët e tjera të interesuara se ne po drejtojmë një organizatë të mirë. Fokusi ynë në ditët në vijim janë përgatitjet për samitin e ardhshëm të Procesit të Berlinit, rezultatet e të cilit Sekretariati i RCC po punon gjatë dhe fort, duke pasur parasysh përfitimet e prekshme për qytetarët e këtij rajoni.

As Bregu dhe as “Sekretariati RCC” nuk iu përgjigjën kërkesës së “Vijesti” për të siguruar dokumentacion për të gjitha tenderat dhe procedurat e prokurimit publik dhe kontratat e dhëna në pesë vitet e fundit.

Programet e RCC-së përfshijnë edhe luftën kundër korrupsionit

RCC është një organizatë e krijuar nga Pakti i Stabilitetit për Evropën Juglindore në vitin 2008, me qëllim të shpallur drejtimin, monitorimin dhe mbështetjen e bashkëpunimit në Evropën Juglindore, qëllimi i së cilës është përmirësimi i integrimit evropian dhe euroatlantik të rajonit.

“RCC punon për zhvillimin dhe ruajtjen e një klime politike të dialogut, pajtimit, tolerancës dhe hapjes ndaj bashkëpunimit, në drejtim të mundësimit të zbatimit të programeve me karakter rajonal, qëllimi i të cilave është zhvillimi ekonomik dhe social në të mirë të qytetarëve të rajonit,“- thuhet në statutin e RCC.

Fushat e bashkëpunimit brenda KBR-së përfshijnë zhvillimin ekonomik dhe social, energjinë dhe infrastrukturën, drejtësinë dhe punët e brendshme, bashkëpunimin e sigurisë dhe ndërtimin e kapitalit njerëzor. Krahas Malit të Zi, anëtarë të RCC janë edhe 12 vende të tjera të Evropës Juglindore, duke përfshirë pesë vende të Ballkanit Perëndimor, shtetet anëtare të BE-së dhe NATO-s, si dhe këto dy organizata, Zvicra, Këshilli i Evropës, Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës, Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Bankës Evropiane të Investimeve, IOM, OSBE, OECD, SEECI, OKB dhe dy nga institucionet e saj dhe Banka Botërore.

Majlinda Bregu, si sekretare e Përgjithshme e KBR-së është përgjegjëse për shpenzimin e parave të kësaj organizate, e cila në masë të madhe financohet nga Bashkimi Evropian, përveç anëtarëve dhe donatorëve. Bregut i ka skaduar mandati trevjeçar më 1 janar të këtij viti dhe ajo e mban këtë post deri në zgjedhjen e sekretares së re të përgjithshme. m,Bregu është doktoreshë e shkencave sociologjike, ish-gazetare e televizionit shtetëror shqiptar, deputete e Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë për tre mandate, ministre për Integrimin Europian, koordinatore kombëtare për fondet IPA dhe zëdhënëse e dy qeverive të ish-kreut të PD-së Sali Berisha.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mbesa e Besnìk Bekteshit: 20/10/2022 22:56

    Majlinda perfshihet tek thenia : huqi del me shpirtin.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kuvendi miraton me 70 vota pro ligjin për tatimin mbi të ardhurat

Kuvendi miraton me 70 vota pro ligjin për tatimin mbi të ardhurat