Megaoperacion në Greqi, 69 shqiptarë të arrestuar dhe të shpallur në kërkim! Nën akuzë për 480 vjedhje, sekuestrohen mbi 73 mijë euro (EMRAT)

Policia greke identifikon 69 shqiptarë të dyshuar si anëtarë të 6 grupeve kriminale në shtetin fqinj, Greqi. 50 prej tyre janë arrestuar dhe të identifikuar janë dhe 187 të tjerë. Ky mega-operacion zbulon edhe fotot e disa prej shqiptarëve të arrestuar, ku 6 janë në burg dhe 1 është i ekstraduar jashtë Greqisë më herët.

Këta shqiptarë të identifikuar akuzohen për 480 vjedhje në mjetet e transportit publik dhe në vende turistike, 120 vjedhje në makina, shitje të 16.5 kg kanabis, 1.5 kg kokainë dhe sasive të tjera si dhe për qarkullimin e më shumë se 1500 kartëmonedhave false.

Hetimet zbardhën edhe vrasjen e një afgani në Athinë në 8 mars ku si autorë të dyshuar janë i arrestuari Anxhelo Cenkaj 19 vjeç dhe Akil Topi 36 vjeç nga Elbasani për shkak të pazareve të trafikut të drogës. Po ashtu u gjend edhe autori i plagosjes së 3 të rinjve nga Kreta në 16 dhjetor në Gazi të Athinës.  

Gjatë operacionit janë sekuestruar 73 mijë 725 euro, 697 dollarë, mbi 16 kg kanabis, rreth 159 gram kokainë, rreth 18 gram heroinë, droga të tjera, 3 armë zjarri dhe 3 karabina, 14 armë të ftohta, 3 jelekë anti-plumb, 8 automjete dhe 8 motorë si dhe shumë municion, sende të vjedhura, para false e materiale të tjera.

Në listën me emra të publikuar nga mediat greke, mes 69 shqiptarëve, 6 janë gra. Të arrestuarit janë pothuaj të gjitha qytetet e Shqipërisë, Saranda, Delvina, Berati, Vlora, Tirana, Fieri, Elbasani, Tepelena, Pogradeci, Lezha, Peshkopia, Maliqi, Durrësi apo Gjirokastra. 22 shqiptarë janë në grupin e drogës, 63 janë identifikuar në grupin e vjedhjeve, 6 në grupin e parave false dhe 8 në grupin e vjedhjes së sendeve të ndryshme.

Grupi i vjedhjeve
Oklend Berberi, 35 vjeç nga Delvina, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
Enerida Konstandini, 35 vjeç (arrestuar)
Tatiana Dishnica, 69 vjeç (arrestuar)
Klodjan Zeneli, 39 vjeç nga Saranda, i njohur si “Klodi Xhepos”, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
Renato Osmeni 46 vjeç, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)
Artur Dinaj, 45 vjeç nga Fieri, me precedentë për vjedhje në Greqi dhe për vepra të ndryshme në Shqipëri (kërkim)
Andi Çuko, 47 vjeç nga Fieri, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)
Alban Fili, 37 vjeç nga Fieri (arrestuar)
Florian Vejzati, 42 vjeç nga Delvina (kërkim)
Andrea Kodra, 60 vjeç nga Berati (kërkim)
Kastriot Kelleci (kërkim)
Nori Bino, 51 vjeç nga Vlora, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)
Arjan Naska alias Ilir Sulaj, 56 ose 51 vjeç (kërkim)
Edison Vata, 43 vjeç nga Tirana (arrestuar)
Shefikat Vejzati, 39 vjeç nga Delvina (kërkim)
Ervis Rakipi, 36 vjeç nga Saranda (kërkim)
Edvin Lula, 37 vjeç nga Delvina (kërkim)
Liko Metaj, 54 vjeç nga Levan, Fier, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)
Aldo Bramellari , 34 vjeç nga Tirana i njohur si “Martin”, me precedentë për vjedhje në Greqi e Shqipëri (kërkim)
Andrea Profka, 52 vjeç nga Vlora, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)
Elton Malasi, 40 vjeç nga Tepelena, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)
Ilirian Panahori, 35 vjeç nga Kurjani i Roskovecit, me precedentë në Greqi për grabitje me armë dhe në Shqipëri për vepra të tjera (ekstraduar në Shqipëri)
Artur Bashimi, 46 vjeç nga Gjirokastra, me precedentë në Greqi për vjedhje (arrestuar)
Xhavit Vlesha, 30 vjeç nga Peshkopia (kërkim)
Anton Nika, 44 vjeç nga Balldreni i Lezhës, me precedentë në Greqi (ndodhet në burg)
Romina Çami, 43 vjeç nga Tirana, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
Lenica Nesturaj, 64 vjeç nga Saranda (arrestuar)
Romario Gjoka, 26 vjeç nga Saranda (kërkim)
Denis Kasemi, 41 vjeç nga Durrësi (kërkim)
Vasilika Jorgo, 31 vjec nga Durrësi (kërkim)
Aldo Progonati, 55 vjeç nga Fieri, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
Besnik Arifaj alias Niko Gilli alias Fredi Kasemi, 47 ose 48 ose 44 vjeç (ndodhet në burg)
Armando Cela, 40 vjeç, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
Grupi i personave që kanë vjedhur sende të ndryshme
Kledis Koçillari, 25 vjeç nga Çërrava e Pogradecit (arrestuar)
Kristjanis Stefa, 34 vjeç nga Elbasani (arrestuar)
Nardi Idrizi alias Fatbardh Idrizi, 38 vjeç nga Vlora, i dënuar më parë në Shqipëri nga për disa vepra të rënda penale dhe i kërkuar në Greqi për plagosjen me armë të 3 personave në dhjetor 2023
Gëzim Rapaj, 31 vjeç (arrestuar)
Klevis Bedushi, 30 vjeç nga Vreshtas, Maliq (arrestuar)
Juljan Brahimi, 36 vjeç nga Cërriku (kërkim)
Rudina Nazëraj, 40 vjeç nga Patosi (arrestuar)Erjon Bërzeshta, 41 vjeç nga Kuçova (arrestuar)
Grupi i drogës
Angjelo Pupo, 21 vjeç nga Tepelena (kërkim)
Stelio Zaka, 24 vjeç nga Libofsha, Fier (arrestuar)
Ilir Pupo, 54 vjeç nga Tepelena (arrestuar)
Meleq Agalliu, 21 vjeç nga Portez, Fier (kërkim)
Jerasimo Lufi, 24 vjeç (kërkim)
Jovan Zaka, 58 vjeç nga Libofsha, Fier (kërkim)
Arnest Zoto, 29 vjeç nga Vlora (kërkim)
Jonaldo Tafa, 18 vjeç (kërkim)
A. J., 17 vjeç (kërkim)
Gerard Musa, 33 vjeç nga Tirana (kërkim)
Donaldo Stefanaj, 27 vjeç nga Vlora (kërkim)
Entrit Tusuni, 22 vjeç nga Libohova (kërkim)
Mariglan Kukaj, 29 vjeç nga Qerret, Pukë (kërkim)
Franko Kosuri, 24 vjeç (kërkim)
Kristian Isufaj, 21 vjec (kërkim)
Lorenc Hitaj, 20 vjeç nga Kota, Selenicë (kërkim)
Dhimitris Ruku, 18 vjeç (arrestuar)
Akil Topi, 36 vjeç nga Elbasani (kërkim)
Anxhelo Cenkaj, 18 vjeç (arrestuar)
M. L., 17 vjeç (arrestuar)
Ersant Topi, 31 vjeç nga Elbasani (kërkim)
Afërdita Pupo, 54 vjeç nga Tepelena (arrestuar)
Grupi i parave false
Leonardo Sulaj, 20 vjeç (kërkim)
Nandito Cela, 25 vjeç nga Qukës, Përrenjas (arrestuar)
Klodian Stavri, 23 vjeç nga Ura Vajgurore, Dimal (arrestuar)
Elvis Selmanaj, 27 vjeç nga Tirana (arrestuar)
Luljeta Torba, 57 vjeç nga Tirana (kërkim)
Lulzim Tema, 40 vjeç nga Thumana, Krujë (arrestuar)

G.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 05/04/2024 03:48

    69 shqiptare te arrestuar/ne kerkim! E beme per vete Liam Neeson apo jo ?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Përjashtimi i Alfred Ballës për 15 vite nga drejtësia, Meta: Pasi të shtrydh pa mëshirë, Rilindja të flak me kënaqësi

Përjashtimi i Alfred Ballës për 15 vite nga drejtësia, Meta: Pasi të shtrydh pa mëshirë, Rilindja të flak me kënaqësi