Meksikë, banda kriminale kërcënon me vrasje moderatoren e lajmeve

  Meksikë, banda kriminale kërcënon me vrasje moderatoren e lajmeve

Një nga kartelet më të fuqishëm të drogës në Meksikë kanë kërcënuar me vdekje një moderatore lajmesh që punon në televizionin kombëtar.

Paralajmërimi u bë nga një njeri i cili tha se po flet në emër të udhëheqësit të bandës Jalisco New Generation (CJNG), sepse sipas tij Televizioni Milenio po favorizonte të ashtuquajturat grupe të vetëmbrojtjes, të organizuara për t’i rezistuar CJNG-së.

Në video, gazetarja Azucena Uresti kërcënohet drejtpërdrejt.

“Unë do t’ju detyroj të hani fjalët tuaja edhe nëse më akuzojnë për vrasje të femrave”, tha kërcënuesi.

CJNG është fajësuar për disa nga sulmet më të përgjakshme në Meksikë, dhe udhëheqësi i tij, Nemesio Oseguera Cervantes, është një nga njerëzit më të kërkuar të vendit.

SHBA ofron një shpërblim prej 10 milionë dollarësh për informacionin që çon në kapjen e tij.

Meksika është një nga vendet më të rrezikshme në botë për të qenë gazetar. Por edhe pse sulmet ndaj reporterëve lokalë janë të zakonshme, paralajmërime të tilla publike janë të rralla.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Beleri dërgon sërish kërkesë për t’u lejuar të bëjë betimin, vendimin do e marrë Gjykata e Durrësit

Beleri dërgon sërish kërkesë për t’u lejuar të bëjë betimin, vendimin do e marrë Gjykata e Durrësit