Menaxhimi i riskut dhe konsulencë, Straife në Tiranë! Kompania në SHBA zgjedh Tiranën për operimin në Ballkan

Kompania globale e menaxhimit të riskut dhe konsulencës nga SHBA ka zgjedhur Tiranën për të çelur zyrën e saj qendrore për të operuar në Ballkan. Në ceremoninë e hapjes së zyrës, të shtunën, morën pjesë personalitete të jetës publike në vendin tonë. Joseph Fleming, themelues dhe një nga drejtuesit e kompanisë u shpreh se Shqipëria ka një potencial të jashtëzakonshëm për zhvillimin  e biznesit.

"Shqipëria potencial i jashtëzakonshëm për biznesin. Ka një angazhim të madh euroatlantik dhe devotshmëri të shqiptarëve në këtë drejtim", tha Joseph Felming, themelues dhe drejtues i 'Straife'.

Drejtuesi i “Straife” për rajonin e Ballkanit, Alket Hyseni, në fjalën e tij tha se çelja e kësaj zyre në Tiranë është tregues se Shqipëria po kthehet në një kryeqendër të Ballkanit.

"Për Ballën dhe Ekonomin, hapja e Straife në Tiranë është dëshmon se marrëdhëniet me  SHBA po marrin gjithnjë e më shumë edhe trajta ekonomike", tha Alket Hyseni, drejtues i Straife për Ballkanin.

"Mbështetja që SHBA i ka dhënë gjatë gjithë këtyre viteve Shqipërisë nëpërmjet agjencive të saj për ndërtimin e institucioneve dhe krijimin e parametrave të tregut të lirë, po shoqërohet tashmë me investime të drejtpërdrejta amerikane veçanërisht në sektorët strategjikë e ata prioritarë të ekonomisë shqiptare", tha Taulant Balla, kreu i grupit parlamentar të PS.

"Shqipëria portë hyrëse për Ballkanin perëndimor. Qeveria hapa të rëndësishme në krijimin e një klime biznesi të favorshme", tha ministrja Milva Ikonomi.

Në sektorin privat, Straife fokusohet në ofrimin e shërbimeve të menaxhimit të riskut, duke përfshirë por pa u kufizuar  në përshtatjen me legjislacionin kombëtar dhe rregullatorët ndërkombëtarë, sigurinë  kibernetike, investigime, strategji zhvillimore korporatash.

Në sektorin publik, Straife ofron asistencë teknike, trajnime, siguri kibernetike dhe zgjidhje për probleme  Selia e Straife për Ballkanin hapet në Tiranë si një bashkëpunim mes Straife dhe Hyseni & Associates Laë Firm. Straife Balkan, zyra në Tiranë, i bashkohet nëntë vendndodhjeve të tjera në botë përfshirë, Houston, Ëashington  DC, New York, Londër, Bruksel dhe Stamboll.

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pinoku: 03/12/2022 21:15

    Edhe ne boten e internetit ta shesin sapunin per djathe. Si e qysh qenkesh kjo "kompania nga SHBA" lider ne bote, ama krijuar 2 vite me pare, hajde gjeje. Dhe paska ardh ne Tirane??? Apo cpaska ne perberje Alket Hysenin, "ujkun" e Vlores, bashke me Saje Lacej "kumpiren" e tatimeve!!! Kompani "gjigande" me 12 antare! Ka venndndodhje ke adresa shpise e secilit te korruptuar si "kontakt" mes qeverise se vendit dhe "amerikonit" lobist! Ti shkruj mor djale, por tu hysh me themel kesaj skeme mashturese. Per hajer!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

ZYRTARE/ 7 ndeshje pa fitore, klubi i Premier League shkarkon trajnerin

ZYRTARE/ 7 ndeshje pa fitore, klubi i Premier League shkarkon trajnerin