POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Menuja që sugjeron 'Luga e Argjendtë'
për festat me ushqime shqiptare

Festat e fundvitit kulmojnë në natën e 31 dhjetorit, kur në çdo tryezë shqiptare, shtrohet darka tradicionale e Vitit të Ri.

Një ndër dilemat që kanë amvisat është pikërisht menuja që duhet të përzgjedhin, për ta bërë atë darkë sa më të larmishme, e njëkohësisht edhe të bollshme. Për të gjitha këto amvisa, “Luga e Argjendtë” ka dhënë disa sugjerime, duke u lënë mundësi që të përzgjedhin edhe sipas mundësive.

1. Meze shqiptare:

Djathë i bardhë

Djathë kaçkavall

Vezë e zierë

Salcë shakulli

Lakër turshi

Spec turshi

Sallam,

Qofte

2. Qofte me mish e patate ( Dibër)

3. Kërnacka Korçe

4. Dollma/sarma me mish të grirë

5. Qofte Korçe me qepë në tavë

7. Patate te ziera me qepë të marinuara, piper të zi

8. Mazë e zierë (Malësia e Madhe, Nikaj Mërtir)

9. Qifqi (Gjirokastër Përmet)

10. Byreçka me vezë e gjizë

11. Përvëlak (Korçë)

12. Kaposh deti me përshesh dhe arra (Labëri)

13. Pulë me arra dhe trahana (Dibër)

13. Tavë Krapi Shkodre

14. Mantija Kosove

15. Fruta: mollë te kuqe, gjelbra të verdha, Portokalle, mandarina, ftoj

16. Fruta të thata: palafike, bajame, lajthi, arra, bukëfiqe

17. Pije: Verë e kuqe, bardhë, Raki, lëng thane, boronicë, dredhëza, ftua.

18. Ëmbëlsira: Bakllava, Kadaif, Shëndetlie, Reshedi
 

amvisa 4
amvisa 3
amvisa 1
amvisa 1

dy.b/shqiptarja.com

Komento