Mero Baze: Çfarë duhet të sqarojë Kryemadhi për drejtësinë shqiptare?

Mero Baze: Çfarë duhet të sqarojë Kryemadhi për drejtësinë shqiptare?

Deputetja e PL-së, Monika Kryemadhi

Euroreproter, një media me qendër në Bruksel, ka publikuar një shkrim rreth ndikimeve ruse në Ballkan, me gjëra që kryesisht ka qenë të njohura dhe më parë. 

E reja e shkrimit ishte, se kjo media publikoi dy faksimile të transfertave bankare që provonin dy gjëra të rëndësishme. E para, që Monika Kryemadhi ishte paguar si ortake nga një kompani pas së cilës qëndrojnë disa oligarkë rusë, dhe e dyta, që Kryemadhi rezulton të ketë llogari bankare në së paky dy banka të huaja, një në Zvicer dhe një në Andora.

Gjërat e tjera të shkruara ishin të njohura dhe më parë në Shqipëri.

Pavarësisht se si do shkojë beteja ligjore e Kryemadhit me median ne fjalë, ato dy dokumente mbeten për t’u hetuar nga drejtësia shqiptare. Organet e drejtësisë në Shqipëri duhet të sqarojnë disa gjëra të thjeshta.

A i ka deklaruar këto dy numra llogarie Monika Kryemadhi në deklaratën e saj të pasurisë?

A i ka deklaruar ajo lidhjet me këto kompani, pasi në përshkrimin e pagesës flitet për pagesë dividendi si bashkëpronar?

Pas deklarimeve të zonjës Kryemadhi për këto dy zhvillime, pastaj duhen bërë hetime të thelluara nga drejtësia jonë për këtë çështje, e cila nuk është vetëm çështje e ndikimit rus në Shqipëri, por mbi të gjitha një histori që bie ndesh me legjislacionin shqiptar për personat me pushtet dhe deklarimin e pasurisë së tyre.

Problemi bëhet edhe më i rëndë, pasi këto veprime janë kryer ndërkohë që Ilir Meta/j ka qenë president i Shqipërisë dhe ndikimi rus përmes pagesave për gruan e tij, dhe akoma më keq, mundësia që ajo të jetë bashkë-aksionere me ta, është një minim i sigurisë kombëtare.

Shpresojmë që ish- presidenti të mos distancohet nga gruaja, siç po bën Berisha me Bashën, dhe t’i ngrejë komision hetimor në parti, ku i ka çuar gruaja lekët.

Nëse kthehemi pas në kohë, e kemi të qartë retorikën anti-perëndimore të Ilir Metës në atë kohë, frymëzimin e tij për protesta në Shqipëri dhe mediat ruse që raportonin live me korrespodentë specialë nga Tirana për revolucion, duke ndërprere lajmet në Rusia Today, a thua se Shqipëria ishte në qendër të trazirave në botë. 

Tani SPAK i ka në dorë dy faksimilet e transfertave. Nën shembullin e arrestimit të një zyrtareje të mesme si Ada Klosi, të cilës i ka vjedhur pastruesja lekët që nuk ka deklaruar, tani për gruan ish- presidentit që dalin pagesa ruse, duhet shumë herë më tepër përkushtim.

Krimi është shumë herë më i madh dhe shumë herë më i rrezikshëm dhe për sigurinë kombëtare të Shqipërisë. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Fatkar Gazi MERSEPE Çafaj: 15/03/2023 19:05

    O Mero Baze ti ke plotësisht të drejt po si mendon ti që so ti ndodhin gjë Monika KOK lopës ? As edhe ndonjë gjë që Edi zu ndodhin ksaj monstre fshatare. Sepse Shqipria ska drejtësi po ka pa drejtësi. Prandaj dhe është në ktë gjëndje Shqipria.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Jeta e një ‘rebeli’, fotografi Feliks Bilani në ‘Esencë’: Do braktis aparatin kur të fotografoj sytë e lexuar të një femre

Jeta e një ‘rebeli’, fotografi Feliks Bilani në ‘Esencë’: Do braktis aparatin kur të fotografoj sytë e lexuar të një femre