Mero Baze: Edi Ramës i duheni të gjithë!

Mero Baze: Edi Ramës i duheni të gjithë!

Edi Rama

Opozita është përfshirë në një debat pa bukë lidhur me zgjedhjen e presidentit, për shkak të refuzimit parimor të Edi Ramës, që në këtë proces nuk do të konsultohet dhe nuk do t’i shërbejë Sali Berishës. Drejtuesit në detyrë të Partisë Demokratike, kanë paraqitur një platformë për t’u bashkuar në bisedimet për presidentin, e cila në të vërtetë është aq radikale, sa duket sikur zgjedhjen e presidentit e ka në dorë opozita dhe Edi Rama duhet të shmangë ligjin kushtetues për zgjedhjen e presidentit dhe t’i drejtohet një marrëveshje politike.

Platforma e paraqitur nga kryetari në detyrë i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj, i përngjan një oferte, ku duket sikur Edi Rama është në hall dhe Partia Demokratike e ka në dorë.

Në të vërtetë, është e kundërta. Edi Rama ka ofruar kompromis për zgjedhjen e presidentit për të shkuar tek një figurë e gjithëpranuar dhe e papërdorshme politikisht, siç është ky që kemi president.

Kompromisi mund të bëhet më i gjerë, meqë është në proces dhe zgjedhja e Avokatit të Popullit, i cili në fakt kërkon dhe vota të opozitës dhe i takon për traditë asaj ta zgjedhë.

Po sikur të mos mjaftonte propozimi i skajshëm i Alibeaj, grupi i Sali Berishës dhe deputetë të tjerë që duan të faktorizohen pa pasur asnjë grosh në xhep në këtë rast, po akuzojnë Alibeaj se po i shërben Edi Ramës me atë platformë.

Aq të forta janë bërë akuzat, sa gjithë vëmendja ka shkuar tek debati brenda opozitës se kush po i shërben Edi Ramës më shumë, këta që bëjnë propozime, apo ata që thonë ose presidentin ta zgjedhë Berisha, ose le ta zgjedhë Edi Rama.

Kjo e kthen debatin nga serioz, në komik.

Edi Rama i ka votat për ta zgjedhur presidentin. I ka dhe të gjitha mundësitë të bëjë president kë dëshiron. I ka dhe mundësitë po ashtu, që ta shndërrojë këtë proces në një mundësi për opozitën që nuk ka angazhim kryesor betejën kundër Perëndimit.

Fushata komike brenda opozitës se kush po i shërben Edi Ramës me dëshirat e tyre për të zgjedhur apo mos zgjedhur presidentin, në fakt është gjëja që i shërben më shumë Edi Ramës. Me këtë zell që ata po përfshihen në një debat që nuk ua ka kërkuar njeri, në fakt ata po kthehen në justifikues të mëdhenj të Edi Ramës për çdo mënyrë se si mund ta zgjidhë këtë çështje.

Edi Ramës në këtë rast i shërbejnë të gjithë, edhe ata që propozojnë platform, dhe ata që i quajnë ato platforma të Edi Ramës, edhe ata që duan të jenë dhe me PD, dhe me Berishën, madje dhe ata që nuk duan të jenë me asnjë.

E gjitha tregon pafuqinë e opozitës për të marrë një vendim të ftohtë dhe për të përdorur këtë shans me aq mundësi sa kanë. Edi Rama nuk ka ndonjë hall se kush do zgjidhë presidentin prej tyre. I gjithë ky debat i vlen atij t’u tregojë shqiptarëve se kush nuk meriton ta zgjedhë presidentin.

Dhe në këtë rast nuk ka nevojë për garë se kush i shërben më shumë Edi Ramës, pasi i shërben vetë ky debat, ku njëra pale, ajo e Berishës thotë më mirë Edi Rama se sa dikush që është me PD pro perëndimore, kurse pala tjetër që ka hall se mos mërzitet Berisha dhe propozon kushtëzime që duket sikur Edi Rama është në dorë të tyre.

Kur Berisha e kishte në dorë këtë gjë më 2012, u tall me Xhezair Zaganjorin dhe Artan Hoxhën duke pasur në mendje Bujar Nishanin. Edi Rama akoma nuk ka ndonjë emër, por është e sigurtë se diçka më të mirë do ofrojë. Natyrisht duke falenderuar opozitën për shërbimin.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 09/05/2022 21:00

    Rames i duhet vetëm një gjë…!!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

FORMACIONI ZYRTAR/ Sylvinho zgjedh 'luftëtarët', Rey Manaj lë në stol Brojën! Balliu nga minuta e parë kundër Spanjës

FORMACIONI ZYRTAR/ Sylvinho zgjedh 'luftëtarët', Rey Manaj lë në stol Brojën! Balliu nga minuta e parë kundër Spanjës