Mero Baze: Përse 'ithtarët' e bashkimit të PD, po shqyejnë njëri-tjetrin

Mero Baze: Përse 'ithtarët' e bashkimit të PD, po shqyejnë njëri-tjetrin

Evi Kokalari, Belind Këlliçi

Në partinë e Sali Berishës, e cila ju kundërvu Partisë Demokratike “në emër të bashkimit të demokratëve”, tani nuk gjen dot më dy vet të bashkuar me njëri tjetrin. Gjithë njerëzit afër Sali Berishës po sulmojnë njëri tjetrin, bazuar në dy akuza. E para tek vjedhja e votës, apo tek votimi fals, çka rrëzon gjithë kauzën e “Foltores” që gjoja do ridmensiononte Partinë Demokratike mbështetur mbi votën e lirë dhe së dyti tek akuzat që të gjithë janë agjent të dikujt tjetër jashtë PS. Disa dolën dhe agjentë të mi. 
Të dy arsyet përse ka nisur ky degradim total i “Foltores” janë arsye të mjaftueshme për të provuar falsitetin e kauzës së saj, dhe fshehjen e motivit kryesor, betejën me

SHBA, maskuar pas betejës ndaj Lulzim Bashës.  Dy sloganet kryesore të “Foltores”, “më të bashkuar” dhe “më të votuar” tani janë kthyer në “më të urryer” dhe “më të përlyer”.  Të gjithë ata që kanë dal më të votuar po akuzohen nga të tjerët se kanë vjedhur vota dhe kanë deformuar vullnetin e demokratëve. Të gjithë ata që flisnin për bashkim, tani janë në krye të betejë së përbaltjes të çdo kujt tjetër që dyshohet se mund të zgjidhet diçka afër Sali Berishës.  

Kokalari, një nga argumentet që përdor kundër Këlliçit është se gazeta Tema e ka sulmuar Kokalarin më shumë se Këlliçin. Kur e mendoj del se është e vërtet. Këlliçin e kemi sulmuar më pak. Madje javën e shkuar kemi pas dy tri shkrime kritike ndaj tij për vizitën në SHBA dhe sidomos pas vizitës qesharake tek “Vatra”, edhe atë dërguar nga njerëz të Kokalarit. Vet nuk kemi marr mundimin të merremi me të, pasi nuk e dinim që të dalurit në gazetën Tema, ishte kriter për tu vlerësuar “foltorist” i vërtet. Me këtë kriter i bie që kemi punuar më shumë për Kokalarin. 

Por përse po ndodh kjo plasaritje e “Foltores” kaq shpejt dhe në mënyrë banale?  Arsyeja kryesore është se “Foltorja” ishte një kauzë e shpikur nga Sali Berisha e cila kishte nevojë për shumë kamikazë dhe trushpëlarë rrotull tij, të cilët bënin sikur besonin kauzën, por kishin parasysh shpërblimet pas saj. 
Duke qenë kauzë e shpikur, ajo e mbaroi misionin e saj, kur Berisha mori formalisht kontrollin dhe u vetshpall kryetar i partisë së tij. Kaq ishte qëllimi real i Foltores. Dhe pasi ky qëllimi u arrit, të gjithë e panë se ishin të tepërt. Arsyeja e vetme që ata të mbijetojnë tani është ti turren njëri tjetrit së paku për të zënë një vend afër Berishës dhe të ndjehen të shpërblyer. 

Keqkuptimi që ata kishin kur ishin në kulmin e luftës kundër PD, se po bënin diçka historike, që do të shpërbleheshin, tani u është kthyer në urrejtje ndaj njëri tjetrit dhe i ka dhënë “Foltores” pamjen e një stani me lepuj.  Foltorja nuk ka fuqi të bashkojë më askënd, pasi nuk u bë për të bashkuar, por për të përçarë. Ajo po ashtu nuk ka fuqi për të shpërblyer askënd, pasi nuk u bë për të shpërblyer demokratët por Berishën. Ndaj është normale të shikosh se si të gjithë po duan të shqyejnë të gjithë, përveç Berishës.  

E.K/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri