Mero Baze: Tani që 'ëndrra' e Ilir Metës po bëhet realitet

Presidenti Ilir Meta

Të gjitha marrëzitë e para 25 prillit, Ilir Meta i justifikonte me nevojën që Shqipëria të bënte zgjedhje të lira, që sipas tij, nënkuptonin humbjen e Edi Ramës dhe që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Kur bënte si i fortë dhe rrihte policët e Bashkisë, thoshte se po e bënte që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Kur mbështeste vrasjen në Elbasan, thoshte se po e bënte që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Kur i dilte zot sherrit në Kavajë, thoshte po e bënte që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Kur bënte si i çmendur në Vlorë se e kishte tradhtuar Luan Rama, thoshte se po e bën që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Kur çmendej dhe sulmonte SHBA dhe e akuzonte se do të vritej tek Mali me Gropa, e shpjegonte nga dëshira që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Kur shkelte etikën e presidentit dhe detyrimet kushtetuese si figurë mbi palët, thoshte se e bën nga dëshira që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

Sot Ilir Meta ka përshëndetur vendimin e Parlamentit holandez për miratimin e kuadrit negociator, e më pas, mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare edhe me Shqipërinë.

Pra Holanda, vendi i fundit skeptik, i cili me thënë të drejtën nuk ka pas ndonjë arsye shumë shqiptare për të na bllokuar, tani ka hapur rrugën.

Ilir Meta, i cili tentoi të fusë vendin në luftë civile, në “emër të hapjes së negociatave me BE”, sot nuk është e nevojshme të falenderojë Holandën.

Ai duhet të falenderojë shqiptarët që nuk morën mendtë e tij, por votuan të qetë, shpallën fituesin legjitim dhe bindën Bashkimin Europian dhe ODIHR, të vlerësojnë zgjedhjet si të rregullta dhe të urojnë fituesin.

Tani meqë gjithë trazirat i ka bërë në emër të hapjes së negociatave, të cilat do të vinin pas zgjedhjeve të lira e të ndershme, është po ashtu mirë të mbajë premtimin se po fitoi Edi Rama 71 mandate, do të iki nga Presidenca.

Edi Rama ka fituar 74 mandate dhe negociatat janë pranuar se do të hapen, pra ëndrrat e Ilir Metës janë realizuar.

Tani nëse ne duhet t’ia falim atij gjithë marrëzit që ka bërë para zgjedhjeve duke shtyrë Shqipërinë drejt luftës civile, çka është pasqyruar dhe në vëzhgimet e ndërkombëtarëve, ai duhet të pranojë që negociatat po hapen se u bënë zgjedhje të lira dhe se ai ka humbur.

Nuk po i lutemi të japë dorëheqje, se ndërkohë është shkarkuar, por së paku të ikë i qetë se “ëndrra” e tij për hapje negociatash po bëhet realitet, edhe pse ai ka humbur.

Kështu ne do të bindemi se ai vërtet i ka bërë gjithë ato marrëzi që vendi të hapte negociatat e pranimit në Bashkimin Europian.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të jetë Berisha pjesë e grupit parlamentar të PD në Kuvend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Certifikatë vaksinimi dhe test negativ për të hyrë në restorant, Mali i Zi miraton masa të reja anti-COVID