Mesazhi që duhet ta dëgjojë e gjithë bota nga Papa Françesku për Vitin e Ri: Dhuna ndaj grave fyen Zotin! Kombet të mos shpenzojmë për armatimet, por për arsim

Papa Françesku përdori urimin e tij të Vitit të Ri të shtunën për të lëshuar një thirrje të qartë për t'i dhënë fund dhunës ndaj grave, duke thënë se ishte fyese për Zotin. Papa kremtoi një meshë në Bazilikën e Shën Pjetrit ku dha mesazhin e tij për fillimin e një viti të ri.

Papa foli për mëmësinë dhe gratë, duke thënë se ishin ato që i mbajtën fillesat e jetës dhe e përdori atë për të bërë një nga thirrjet e tij më të forta deri më tani për t'i dhënë fund dhunës ndaj tyre.

"Dhe meqenëse nënat dhurojnë jetën, dhe gratë e mbajnë botën (së bashku), le të bëjmë të gjithë përpjekje më të mëdha për të promovuar nënat dhe për të mbrojtur gratë. Sa dhunë ushtrohet kundër grave! Mjaft! Të lëndosh një grua është të fyesh Zotin, i cili nga një grua mori njerëzimin tonë  jo përmes një engjëlli, jo drejtpërdrejt, por përmes një gruaje," tha Papa.

Papa tha gjithashtu se kombet duhet të devijojnë paratë e shpenzuara për armatimet për të investuar në arsim.

Që nga fillimi i pandemisë COVID-19 gati dy vjet më parë, Papa ka folur disa herë kundër dhunës në familje, e cila është rritur në shumë vende që kur bllokimet lanë shumë gra të bllokuara me dhunuesit e tyre.

 

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Finalja e Conference League, Duka falënderon Ramën, Veliajn dhe të gjitha institucionet që ndihmuan në suksesin