Mesha e Krishtlindjeve, Papa Françesku: Jezusi është atje ku dinjiteti i njeriut vihet në provë

Mesha e Krishtlindjeve, Papa Françesku: Jezusi është atje ku dinjiteti i njeriut vihet në provë

Papa Françesku

"Njeriu është zot dhe jo skllav i punës", kështu tha Papa Françesku në meshën e Krishtlindjeve, për të cilin "sot gjithçka është përmbysur: Zoti vjen në botën e vogël. Madhështia e tij ofrohet në vogëlsi".

Ati i Shenjtë kujton se është shumë e rëndësishme që puna e njeriut të ketë dinjitet dhe të vlerësohet.

“Jezusi lindi pranë barinjve , afër të harruarve. Ai është atje ku dinjiteti i njeriut vihet në provë. Sonte Zoti vjen për të mbushur me dinjitet vështirësitë e punës. Ai na kujton se sa e rëndësishme është t’i vlerësojnë në punë dinjitetin njeriut. Të dashur vëllezër dhe motra, le të kthehemi te thelbësorja e besimit, te dashuria e parë, te adhurimi dhe te bamirësia. I shikojmë të urtët që enden, rrugës, ku është Zoti në njeriun dhe njeriu në Zot; ku Zoti është në radhë të parë adhurohet, ku të fundit zënë vendin më afër tij. Na kujton se sa e rëndësishme është t'i japësh dinjitet njeriut me punë, por edhe t'i japësh dinjitet punës së njeriut, sepse njeriu është zot dhe jo skllav i punës”, tha ai.

Në Krishtlindjen e tij të nëntë, Papa Françesku kremtoi një meshë solemne në Bazilikën e Shën Pjetrit për rreth 2 mijë persona, me pjesëmarrje të kufizuar për shkak të COVID-19 në gati një të pestën e përmasave të viteve para pandemisë.

Krishtlindja është festa më e rëndësishme në kalendarit fetar të besimtarëve të krishterë, ku shpërndahen mesazhe paqeje e harmonie.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

'Kur më shkon sokakut', koncert në Korçë nga Josif Minga

'Kur më shkon sokakut', koncert në Korçë nga Josif Minga