'Mësoni të luani pa Neymarin', Brazili prezanton trajnerin e ri: Objektiv Kupa e Botës 2026

'Mësoni të luani pa Neymarin', Brazili prezanton trajnerin e ri: Objektiv Kupa e Botës 2026

Dorival Junior, trajneri i Brazilit

Dorival Junior u prezantua si trajneri kryesor i ekipit kombëtar të meshkujve të Brazilit dhe 61-vjeçari u zotua të kthejë fatin e skuadrës pas një serie rezultatesh të dobëta në kualifikimet e Amerikës së Jugut për Kupën e Botës 2026. Ish-trajneri i Sao Paulos nënshkroi një kontratë deri në dhjetor 2026 dhe merr drejtimin pas shkarkimit të Fernando Diniz.

"Sot jam këtu duke përfaqësuar ekipin më fitues në planet, atë që frymëzon shumë në mbarë botën. Dhe ai ka detyrimin të fitojë përsëri," tha Dorival në një konferencë shtypi. "Momenti ynë është i vështirë. Por asgjë që është e pamundur të kthehet shpejt", pranoi ai.

Pesë herë kampionët e botës kanë kaluar një periudhë të trazuar që kur u eliminuan nga Kupa e Botës 2022 në çerekfinale. Ajo humbje me penallti ndaj Kroacisë çoi në largimin e trajnerit Tite. Brazili u drejtua më pas nga trajneri i U-20, Ramon Menezes përpara emërimit të përkohshëm të Diniz vitin e kaluar.

Ata kanë humbur tre nga gjashtë ndeshjet e tyre kualifikuese deri më sot, duke fituar vetëm dy ndeshje. Brazili mban vendin e gjashtët në renditje, pas kryesuesve dhe Argjentinës (tetë pikë) mbajtëse në fuqi të Kupës së Botës.

Dorival doli si kandidati kryesor për këtë post pasi trajneri italian Carlo Ancelotti zgjati kontratën e tij me Real Madridin pas negociatave të dështuara për të menaxhuar skuadrën e Amerikës së Jugut.

"Nuk ka njeri për të fajësuar. Nuk ka ndërhyrje, nuk ka asgjë të tillë. Ajo që na duhet tani e tutje është të kërkojmë zgjidhje. Ne duhet të ofrojmë një ekip kombëtar të besueshëm, një ekip që na jep të gjithëve besueshmëri. Futbolli brazilian është shumë i fortë, ai rishpik veten. Nuk mund të kalojë momentin që po kalon. Le të shërbejë si një mësim që të mund të gjejmë një rrugë të re përpara. Të mësohemi të luajmë edhe pa Neymarin që është i dëmtuar", tha mes të tjerash 61-vjeçari Dorival.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kandidat për eurodeputet grek, studiuesi Ardit Bido: Sot Beleri nxori fytyrën e tij, u faktua që s’ka lidhje me Shqipërinë dhe Himarën

Kandidat për eurodeputet grek, studiuesi Ardit Bido: Sot Beleri nxori fytyrën e tij, u faktua që s’ka lidhje me Shqipërinë dhe Himarën