Messi shpëton Barcelonën, fitojnë Real Madrid dhe City

Leo Messi

Leo Messi shpëton sërish Barcelonën. Katalanasit kanë luajtur një ndeshje me zemër dhe kanë arritur ti marrin një pikë Sevillas në stadiumim “Ramon Sanchez Pizjuan”. Sevilla-Barcelona për javën e 30-të të La Ligas përfundoi 2-2 me skuadrën andaluziane që morri avantazhin e dyfishtë falë golave të Vazquez në minutën e 36-të dhe të Luis Muriel në të 50-të. Porn ë dy minutat e fundit dy gola të shënuar nga Luis Suarez dhe nga Leo Messi në minutat 88-të dhe 89-të i dhanë Barcelonës kryesuese barazimin.

Edhe pse me gjysmën e skuadrës të lënë pushim Real Madrid arrin fitoren e katërt radhazi duke mposhtur në transfertë Las Palmas 3-0. Ai që shkëlqeu ishte Gareth Bale që shënoi dy gola në minutat 27-të dhe 52 ndërsa një tjetër gol e shtoi francezi Karim Benzema. Real vijon të mbajë vendin e tretë në kuotën e 63 pikëve ndërsa të dielën e ardhshme luan derbin ndaj Atleticos.

Në Premier League Manchester City ka mundur Everton në transfertë 3-1 në javën e 32-të. Djemtë e Pep Guardiolës e kanë mbyllur llogarinë e takimit që në pjesën e parë me golat e Sane ,Gabriel Jesus dhe Sterling ndërsa për Everton ngushtoi diferencën Bolasie. Tashmë Guardiolës do ti mjaftonte të mundi Manchester United javën e ardhshme për tu shpallur kampione. Po ashtu fituan edhe Liverpool dhe Manchester United.