Meta asnjë mundësi bllokimi për emërimin e 3 anëtarëve të Gjykatës së Lartë, afati 10 ditor dhe si do bëhet betimi

Meta asnjë mundësi bllokimi për emërimin e 3 anëtarëve të Gjykatës së Lartë, afati 10 ditor dhe si do bëhet betimi

Gjykata e Larte dhe Ilir Meta

Këshilli i Lartë Gjyqësor i ka dërguar tre kandidatë Presidentit Ilir Meta për tre vende vakante në Gjykatën e Lartë. Ata janë Sokol Sadushi, Ilir Panda dhe Ervin Pupe. Ndryshe nga çfarë ndodhi me Gjykatën Kushtetueses, e cila u kthye në burim konfliktit mes Presidentit, Kuvendit dhe KED, Meta nuk ka asnjë mundësi për të bllokuar emërimin e tre anëtarëve të Gjykatës së Lartë. Rregullat e emërimit për anëtarët e Gjykatës së Lartë janë të përcaktuar qartësisht në Kushtetutën e ndryshuar në 2016. Sipas nenit 139 pika 2 e Kushtetutës, Meta ka vetëm 10 ditë kohë për të emëruar tre anëtarët e Gjykatës së Lartë, nga data e marrjes së vendimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, me përjashtim të rasteve kur Presidenti konstaton se kandidati nuk plotëson kriteret e kualifikimit ose kushtet e zgjedhshmërisë, sipas ligjit.

1583426142_1583423572sadyshipupepanda.jpg

Sokol Sadushi, Ervin Pupe dhe Ilir Panda

Por, edhe nëse Meta vendos të mos emëroi me dekret një nga kandidatët, me pretendimin se nuk plotëson kriteret e kualifikimit, dekreti i Presidentit të Republikës për

Mos emërimin e kandidatit humbet fuqinë kur kundër tij votojnë shumica e anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Në këtë rast, si dhe kur Presidenti nuk shprehet, kandidati shpallet i emëruar dhe fillon detyrën brenda 15 ditëve nga data e vendimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Po si do të bëhet betimi i anëtarëve të Gjykatës së Lartë?

Neni 61 i ligjit për statusin e gjyqtarëve të prokurorëve parashikon që mandati i anëtarit të Gjykatës së Lartë fillon ditën kur bëhet ceremonia e betimit përpara Presidentit të Republikës. Por, shumica ka vendosur t’ia heqë këtë kompetencë Presidentit, i cili mund ta përdorë si instrument bllokimi. Në ndryshimet në ligjin për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, të miratuara nga Kuvendi dhe të kthyera dje nga Meta për rishqyrtim, parashikohet që Këshilli i Lartë Gjyqësor organizon ceremoninë e betimit për anëtarin e Gjykatës së Lartë jo më vonë se 10 ditë nga data e emërimit ose e shpalljes i emëruar. Ndryshimet pritet të miratohen sërish nga Kuvendi.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • O tej: 05/03/2020 18:15

    Medemek ky Meta celsat e qenefit ka ..... Ja kan ba menderin ne koke.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

FNSH zbarkon në Vlorë, kryen kontrolle për persona që lëvizin me armë apo të shpallur në kërkim

FNSH zbarkon në Vlorë, kryen kontrolle për persona që lëvizin me armë apo të shpallur në kërkim