Meta: Beteja në 'Kushtetuese' në tentativë për t'i mbyllur gojën presidentit

 

Presidenti Ilir Meta e ka quajtur betejën në 'Kushtetuese', jo si një betejë e tij personale me Ramën, por si një mënyrë për të mbrojtur kreun e shtetit.

"Nuk e kam parë si një betejë Meta-Rama, e ka parë një pjesë e opinionit që është manipuluar nga propaganda si një betejë personale, por ka qenë një betejë për të mbrojtur Kushtetutën dhe integritetin e institucionit të Presidentit Ilir Meta. Nuk ka qenë mbrojtje për Ilir Metën, por të institucionit të Presidentit, thelbi ka qenë që t'u mbyllim gojën presidentit të Republikës. Pasi bën ligjet për t'i mbyllur gojën qytetarëve, ne do të nisim shkarkimin e presidentit, jo t'i mbyllin gojën Metës, por për të vendosur një precedent të rrezikshëm që presidentët që vijnë pas Metës të kenë kujdes kur të flasin se mund të shkarkohen se në këtë mënyrë do të instalohet njëherë e përgjithmonë që do të kontrollojë edhe fjalën e lirë, metaforat dhe kulturën letrare", tha Meta.


Lajmi kryesor:

Meta në 'Kontrast': Basha-Rama pakt që në 2015! Padisë për Kuvendin i shkoj deri në fund! Nëse opozita do fitonte në 25 prill do kërkoja mandat të dytë si President (VIDEO)


B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Greqi/ Vrasja e 42-vjeçarit grek, publikohet pamjet e sherrit, dy shqiptarët e dyshuar e dhunuan për vdekje