Meta bisedë telefonike me homologun e Sllovenisë: Duhet strategji për të dalë sa më shpejt nga pandemia

Meta bisedë telefonike me homologun e Sllovenisë: Duhet strategji për të dalë sa më shpejt nga pandemia

Presidenti Ilir Meta dhe Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor

Situata shqetësuese e krijuar nga koronavirusi ka qenë në qendër të bisedës telefonike mes Presidentit Ilir Meta dhe homologut të tij të Sllovenisë Borut Pahor.

Në njoftimin e Presidencës thuhet se të dy Presidentët ndanë të njëjtat shqetësime rreth përkeqësimit të situatës epidemiologjike të pandemisë COVID-19 në rajonin tonë.

“Presidenti Meta theksoi domosdoshmërinë e një bashkëpunimi më intensiv ndërmjet vendeve tona, për të ndërtuar një strategji që do të mundësonte daljen sa më të sigurt dhe të shpejtë nga pandemia”, thuhet në njoftim.

Krerët e shteteve vlerësuan marrëdhëniet miqësore e të bashkëpunimit midis dy vendeve dhe popujve tanë, si dhe shprehën besimin se ky bashkëpunim do të forcohet edhe më tej në të ardhmen në të gjitha fushat.

Presidenti Meta i shprehu Presidentit Pahor mirënjohjen për mbështetjen solide që Sllovenia i ka dhënë në vijimësi procesit të integrimit europian të Shqipërisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Protestat nuk sjellin asgjë të re, nëse e reja nuk është mes tyre!

Protestat nuk sjellin asgjë të re, nëse e reja nuk është mes tyre!