Meta dolli me presidentin bullgar: Na keni strehuar gjatë Rilindjes Kombëtare! E ardhmja duket plot shkëlqim

Meta dolli me presidentin bullgar: Na keni strehuar gjatë Rilindjes Kombëtare! E ardhmja duket plot shkëlqim

TIRANE- Presidenti Ilir Meta ka ngritur një dolli me homologun bullgar Rumen Radev pas konferencës së përbashkët për shtyp në pallatin e brigadave. Meta ka vlerësuar marrëdhëniet mes dy shteteve, duke e quajtur Bullgarinë strehën e sigurt të shumë patrotëve gjatë rilindjes kombëtare.

"I lumtur të ngrija një dolli me Presidentin Radev për miqësinë e fortë të dy popujve tanë! Bullgaria ishte streha e sigurt e shumë patriotëve tanë gjatë Rilindjes Kombëtare në luftën për përhapjen e gjuhës shqipe dhe arritjen e Pavarësisë. Në Sofje, Shahin Kolonja, Kristo Luarasi, Mithat Frashëri etj., në shtypshkronjën “Mbrothësia” botuan abetare pafund dhe gazetën "Drita" për t'i shpërndarë kudo në Atdhe me qëllim lartësimin e ndjenjave kombëtare dhe mobilizimin për kryengritjet finale që do sillnin Pavarësinë tonë në 28 nëntor 1912. Edhe e ardhmja e marrëdhënieve shqiptaro-bullgare duket plot shkëlqim e mirëbesim", shkruan Meta.

Gjatë konferencës për shtyp, pyetjes për kallëzimin në SPAK ndaj ministres Gjonaj, si dhe takimit të ministres ditën e djeshme me ambasadoren Yuri Kimku kjo e fundit i tha Gjonajt të vijonte me të njëjtin kurs reformën në drejtësi, Meta e rreshtoi atë krah falsifikatorëve që sipas tij përpiqen të shkelin parimet e Kushtetutës së Shqipërisë

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ilir: 06/03/2020 09:57

    Prape me "Rilindjen" ky?! Vete gjuha ku dhemb dhembi.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Blinken kitarist, performon muzikë blues para turmës në DASH

VIDEOLAJM/ Blinken kitarist, performon muzikë blues para turmës në DASH