Rama: Opozita e Bashës ka dështuar, drejtimin e ka marrë Ilir Meta (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se nuk ka pritshmëri që presidenti të zgjidhë krizën politike, pasi sipas tij, Meta nuk është mbi palët, por ka marrë drejtimin e opozitës. Teksa kreu i shtetit ka njoftuar se e pret në Presidencë deri në orën 13:00 për të zhvilluar takimin mbi situatën politike, Rama ka konsumuar kafenë e mëngjesit me banorët e njësisë nr.4 në kryeqytet, takim i përditshëm që kryeministri ka zhvilluar gjatë fushatës elektorale. Ai tha se opozita e Bashës ka dështuar, për këtë arsye drejtimin e ka marrë Ilir Meta.

"Presidenti ka marrë drejtimin e opozitës, dështon Luli, ndërhyn Iliri. Është fatkeqësi e madhe për institucionin, por nuk kemi ca bëjmë", tha Rama.

Është përfolur se nga takimi i sotëm që Meta zhvilloi me Bashën dhe krerët e tjerë të partive politike në Shqipëri, do të dalë një datë e re zgjedhjesh. I pyetur nga banorët,  ai ka theksuar se një vendim i tillë do të ishte dy herë antikushtetues, pasi presidenti ka të drejtën për të caktuar një herë datën e zgjedhjes, jo ta zhdekretojë atë, e aq më tepër të caktojë një datë të dytë, përtej çdo afati.

"Sa për datë të re, ai mund të bëjë ç’të dojë, po do jetë nul. Kot e ka, këtu ka institucione. Presidenti s’ka asnjë të drejtë në asnjë rresht të Kushtetutës por kur Kushtetutën e lexon në filxhan…”,tha Rama. 

VIDEO/Takimi i plotë i Veliajt dhe Ramës me banorët te Njësia-4

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:50
Rama: T'i japim Çezarit atë që i takon, Saliu krahasim me Lulin...

PD-ja e drejtuar nga Sali Berisha dhe ajo nga Lulzim Basha, nuk i ka shpëtuar asnjëherë krahasimeve, qoftë nga politikanë, analistë, por edhe qytetarë. Edhe sot, kryeministri Edi Rama ka bërë një krahasim të tillë, teksa vlerësoi më tepër kundërshtarin e tij të "përjetshëm" Berishën, sesa Lulzim Bashën.

"T'i japim Çezarit atë që i takon...Saliu krahasim me Lulin, më i vështirë më i egër, por i dilte gjësë përpara. Nuk iku nga zgjedhjet.  Luli gënjeshtar, gënjen sikur këndon. Tha Këshilli i Europës vendim politik, hoqi vëzhguesit nga zgjedhjet. Rrena e dytë mbulon të parën, pastaj del me rrenën tjetrës", tha Rama.

Ora 10:33
Meta datë të re për zgjedhjet? Rama: Të bëjë ç'të dojë, por është 'nul'

Mendohet se nga takimi i sotëm në presidencë me Bashën, dhe më pas me krerët e partive të tjera në vend, do të dalë një datë e re zgjedhjesh. Pyetur lidhur me këtë vendim, Rama tha se sërish do të ishte "nul", pasi i vlefshëm është vetëm dekreti i parë i presidentit, jo zhdekretimi i tij, e aq më tepër caktimi i një date të re.

"Sa për datë të re, ai mund të bëjë ç’të dojë, po do jetë nul. Kot e ka, këtu ka institucione. Presidenti s’ka asnjë të drejtë në asnjë rresht të Kushtetutës por kur Kushtetutën e lexon në filxhan…”,tha Rama.

Ora 10:32
Rama: Ç'kam hequr unë me Metën për Reformën në Drejtësi... i frikësohej shumë

Një nga argumentet që ka dhënë kryeministri Edi Rama për vendimin e kreut të shtetit për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, është se Meta ka frikë nga Reforma në drejtësi. Sot në takimin me banorët e Tiranës, ka zbuluar një moment teksa ka diskutuar me Metën, për Reformën, duke thënë se e kuptoi që ai po i trembej shumë.

"Çfarë muhabetesh, ç'a bisede...Çfarë kam hequr unë për Reformën në Drejtësi me Metën...pupupu, frikë e madhe", tha Rama.

Ora 10:17
Rama: Meta ka marrë drejtimin e opozitës! Sa herë dështon Luli, ndërhyn ai

Kur presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim 20 minutësh me kreun e PD-së Basha, nga kafja me banorët, Rama ka komentuar qëndrimin e tij në këtë krizë politike, sipas së cilit nuk është aspak i paanshëm. Ai tha se Meta ka marrë drejtimin e opozitës, duke qenë se kjo e fundit tashmë ka dështuar.

"Presidenti ka marrë drejtimin e opozitës, dështon Luli, ndërhyn Iliri. Është fatkeqësi e madhe për institucionin, por nuk kemi ca bëjmë", tha Rama.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Tërmeti i 26 Nëntorit, a keni besim se përgjegjësit do të ndëshkohen?

Komento

Komente

 • Cubel breca: 27/06/2019 13:19

  Shqiperia zgjidhjet i ka me 30 qershor.Nuk ka si te me teket mua.Ka 9 muaj qe Jan ber pregatitje dhe shpenzime.Dhe keto i paguan populli shqipetar Jo Monika luli meta e keta funderrina qe ju shkojn pas.Meta te rrij urte edhe keto dit qe i ka mbetur dhe te mos zhytet me shum.Do jete figura me urryer e shqipris pas esat toptanit.

  Përgjigju
 • Populli: 27/06/2019 10:46

  Shkarkojeni sa me pare ate te beni Z.Kryeminister,nuk e meriton aspak nje spurdhjak ne zyrat e Shtetit te punoje kunder shtetit.

  Përgjigju
 • Ehhh: 27/06/2019 10:15

  Nuk ke marre njeri qe te lexon filxhanin. Hap syt se mos te thot filxhani pastaj duket nje M e madhe.

  Përgjigju