Meta është ankuar në PE për ligjin zgjedhor? Kreu i delegacionit zbulon letrën personale të presidentit dhe vlerëson vizitën e ministrit grek në Tiranë

Ilir Meta

Kryetari i Delegacionit të Parlamentit Europian për Shqipërinë Manolis Kefalogiannis e ka vlerësuar vizitën e ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias në Tiranë, si një zhvillim pozitiv për Shqipërinë.

Sipas tij, kjo vizitë tregon një hap drejt fqinjësisë së mirë, pasi kjo është një ndër kushtet thelbësore për integrimin e Shqipërisë në BE.

Në postimin e tij, ai thekson se është kusht respektimi i të drejtave të pakicave në vendin tonë. Gjithashtu Kefalogiannis shprehet se kusht për integrimin në BE janë gjithashtu funksionimi i Gjykatës Kushtetuese të vendit dhe përfundimi i Reformës Zgjedhore. Ai zbulon se ka marrë një letër nga presidenti Ilir Meta me 8 tetor, pikërisht për këto çështje.

“Një nga kushtet thelbësore për integrimin e Shqipërisë në familjen Evropiane është respektimi i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Një hap i rëndësishëm në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë midis Greqisë dhe Shqipërisë është përcaktimi i Zonës Ekonomike Ekskluzive midis dy vendeve në marrëveshjen e arritur në vitin 2008.

Dhe sigurisht që është një zhvillim shumë pozitiv sot që të dy vendet të vazhdojnë së bashku në Ndërkombëtare Drejtësia, Gjykata Ndërkombëtare e Hagës. Vendi fqinj ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Respekt i plotë për të drejtat e pakicave dhe natyrisht Minoriteti Kombëtar Grek.

Mundësia e vetëvendosjes kombëtare dhe fetare në regjistrimin e ardhshëm. Gëzimi i pronës private të homogjenitetit grek që është i lidhur pazgjidhshmërisht me mundësinë e qëndrimit ose lidhjes së saj me të në rast se ajo jeton jashtë Shqipërisë. Eliminimi i referencave dhe hartave gjeografike që u referohen pjesëve të Territorit Grek si territore shqiptare nga librat shkollorë të Shqipërisë. Këto janë disa nga hapat që vendi fqinj duhet të ndërmarrë.

Shqipëria, me vendimin e Samitit marsin e kaluar, mori një status për hapjen e negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian, me kusht që të përparonte në kriteret e vendosura nga Këshilli. Raporti i Progresit mbi progresin e pranimit të Shqipërisë botuar në 6 tetor përmendi, ndër të tjera, nevojën për përparim më të madh në funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të vendit dhe përfundimin e reformës në legjislacionin zgjedhor.

Një reformë për të cilën Presidenti shqiptar Ilir Meta më dërgoi një letër personale në 8 Tetor. Vendi ynë mbështet anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian por sigurisht pret që vendi fqinj të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për t’u bërë një anëtar i plotë i familjes evropiane për të mirën e popullit shqiptar”, shkruan Manolis Kefalogiannis. / Tema

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?

Komento

Komente

 • Fatosi-kosove: 22/10/2020 21:10

  Qeni i keq ta sjelle ujkun ne torishte.

  Përgjigju
 • Skrapari: 22/10/2020 11:29

  O Ilir o b*** q/*** r

  Përgjigju
 • SERVET: 22/10/2020 08:34

  Kush la nam or tej ,Ilir Meta apo Edi Rama !

  Përgjigju
  • Replike nga O tej: 22/10/2020 11:03

   Servet kush eshte e vertete?

 • O tej: 21/10/2020 23:00

  O Ilirmuti hajduti le nam

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Marikaj me shkollë të re pas rindërtimit, Rama i jep leksione basketbolli Spiropalit dhe Ahmetajt në palestrën e re