'30 qershori', Meta: Gati të ndryshoj datën e zgjedhjeve nëse ka vullnet nga palët! Dorëzoj mandatin tim

TIRANE-37 ditë nga data 30 Qershor kur janë përcaktuar për t'u zhvilluar zgjedhjet lokale, Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaron se është gati që të rishikojë dekretin për të ndryshuar datën për t'i shtyrë në funksion të zgjidhjes së krizës politike. Në një deklaratë të fortë të shpërndarë për mediat nga zyra e shtypit, kreu i shtetit thotë se me vullnetin e palëve është gati që të caktojë një datë tjetër për zgjedhjet lokale për të rrëzuar kështu 30 qershorin, që ai dekretoi vetë.

"Në këtë kuadër, shpreh gadishmërinë time institucionale, që në përputhje me kompetencën që më jep shkronja “gj” e nenit 92 të Kushtetutës, të rishikoj Dekretin për caktimin e datës së zgjedhjeve vendore dhe të dekretoj një datë tjetër për zhvillimin e tyre, në përputhje me vullnetin e shprehur të palëve politike. Garantimi i rendit kushtetues, sigurisë publike, stabilitetit të vendit dhe i zgjedhjeve demokratike, të lira dhe të ndershme janë parime kushtetuese që mbizotërojnë mbi çdo aspekt tjetër formal, përfshirë këtu rishikimin e datës së zgjedhjeve".

Kreu i shtetit kërkon nga kryeministri Edi Rama dhe lideri demokrat Lulzim Basha që të dëgjojnë apelin e Gjermanisë dhe të ulen për të arritur një marrëveshje politike. Meta shprehet gjithashtu se është i gatshëm të lërë mandatin, nëse u jepet qytetarëve e drejta e zgjedhjes së Presidentit me votë. "Ashtu siç deklarova me përgjegjësi më 20 mars nga Pogradeci, mbetem i gatshëm që për një zgjidhje që i shërben interesit më të mire, stabilitetit dhe demokracisë së vendit, të vendos në dispozicion edhe mandatin tim si President i Republikës, nëse palët e gjykojnë edhe këtë element si të rëndësishëm për një zgjidhje gjithëpërfshirëse, që do t’u jepte qytetarëve shqiptarë të drejtën për të zgjedhur edhe Presidentin me votën e tyre të lirë".

Për Presidentin zgjedhjet me pjesëmarrjen e të gjitha palëve janë thelbësore për hapjen e negociatave. "Askush nuk duhet të ketë frikë nga vota e lirë e qytetarëve shqiptarë që qëndron në themel të bashkëjetesës demokratike, pa garantimin e së cilës nuk mund t’i çelim as negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian".

Por cfarë parashikon Kushtetuta për datën e zgjedhjeve?

Në Kushtetutë është përcaktuar që periudha e zgjedhjeve është deri në 30 qershor, që është afati i fundit dhe nuk mund të tejkalohet. Nëse zgjedhjet do të shtyhen (nëse palët arrijnë të bien dakord) duhet që të përcaktohet se cfarë do të ndodhë me drejtimin e 61 bashkive të vendit, nëse do të shtyhet edhe mandati i drejtuesve aktualë në krye të bashkive.

Qëndrimi i kreut të shtetit erdhi pas apelit nga Gjermania ditën e djeshme që palët të ulen në dialog dhe se si masë e jashtëzakonshme, mund të ishte edhe shtyrja e datës së zgjedhjeve lokale. "Zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozitës janë problematike në aspektin demokratik. Prandaj duhen vënë në tryezë të gjitha opsionet që u garantojnë qytetareve dhe qytetarëve mundësi të vërteta për të zgjedhur në zgjedhjet lokale. Këtu hyjnë edhe masa të jashtëzakonshme, si për shembull, shtyrja e datës së zgjedhjeve lokale. Qëllimi më i lartë duhet të jetë kthimi pa ekuivok në procedurat demokratike dhe respektimi i standardeve të shtetit të së drejtës në zgjedhje". 

Lulzim Basha mirëpriti angazhimin gjerman, njëjtë si kryeministri Edi Rama. Sot kreu i qeverisë i bëri një letër të tretë publike, duke i kërkuar që të ulen për të zgjidhur krizën.

DEKLARATA E PLOTE E PRESIDENTIT ILIR META
Presidenti i Republikës përsërit shqetësimin e thellë mbi krizën kushtetuese, institucionale, politike dhe të përfaqësimit ku ndodhet vendi. Thellimi i dallimeve mes palëve dhe kokëfortësia për mohimin e kësaj krize kanë vështirësuar edhe më tej gjetjen e rrugëdaljeve të arsyeshme dhe të qëndrueshme nga kjo gjendje që po rrezikon stabilitetin dhe demokracinë në vend.  Me angazhimin maksimal si Kreu i Shtetit, kam bërë thirrje të përsëritura për prapësimin nga kjo rrugë e konfliktit, duke u ofruar për të dhënë çdo kontribut dhe për të bërë gjithçka që do të afronte palët politike drejt një zgjidhjeje, që ka në themel interesin kombëtar dhe rrugëtimin e pandalshëm evropian të Shqipërisë.

Nxitur nga zhvillimet e djeshme, përshëndes dhe mirëpres angazhimin e shprehur të Parlamentit Gjerman për zgjidhjen e krizës, duke iu bashkuar thirrjes së tyre  drejtuar të gjitha palëve politike në Shqipëri, për të marrë përgjegjësitë vendimmarrëse për të gjitha çështjet që lidhen me stabilitetin demokratik në vend, në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe pa përjashtuar asnjë temë.

Gjithashtu, si Kryetar i Shtetit, kam përgjegjësinë kushtetuese të respektoj dhe mbroj parimet e Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, duke evidentuar gjithashtu çdo rast kur këto parime rrezikojnë të kërcënohen.

Vlerësoj faktin që edhe Parlamenti  Gjerman, ky institucion kyç i partnerit tonë strategjik, ka paralajmëruar se zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozitës janë problematike në aspektin demokratik, duke u pamundësuar qytetarëve shqiptarë zgjedhjen mes alternativave konkuruese.

Neni 3 i Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, ndër të tjera, përcakton qartë detyrimin kushtetues për mbrojtjen e pluralizmit politik nga të gjithë. Kjo nënkupton jo vetëm ekzistencën e partive të ndryshme politike, por edhe mundësinë e tyre reale për të konkurruar, në kushte të barabarta dhe pa pengesa, në zgjedhje të lira dhe të ndershme, si mundësia e vetme për të respektuar të drejtën kushtetuese të qytetarëve shqiptarë për të zgjedhur.

Unë kam përgjegjësi kushtetuese, që brenda caqeve që Kushtetuta më lejon, të siguroj respektimin, në formë e në përmbajtje, të Kushtetutës. Për mua bashkëjetesa demokratike dhe uniteti i popullit janë parime kushtetuese që duhen mbrojtur, përpara çdo rregullimi tjetër dytësor apo formal.

Bashkohem me thirrjen e Parlamentit të Gjermanisë se është përgjegjësia e vendimmarësve politikë që të sillen të arsyeshëm në këtë situatë dhe që me të gjitha forcat të përpiqen për ta qetësuar gjendjen, sepse nëse kjo nuk ndodh ekziston rreziku që vendit t’i mbyllet rruga drejt Evropës.

Ndaj:

•             me përgjegjësi për të ardhmen evropiane të vendit;

•             me vendosmërinë për të ndërtuar një shtet të së drejtës, demokratik dhe që garanton të drejtat dhe liritë themelore të njeriut;

•             me frymën e tolerancës, në funksion të paqes, mirëqenies dhe solidaritetit shoqëror;

shpreh angazhimin tim për të përmbushur përgjegjësinë kushtetuese për të garantuar unitetin e popullit dhe parimet bazë të bashkëjetesës demokratike, që rrezikohen nga kriza politike në vend.

Në këtë kuadër, shpreh gadishmërinë time institucionale, që në përputhje me kompetencën që më jep shkronja “gj” e nenit 92 të Kushtetutës, të rishikoj Dekretin për caktimin e datës së zgjedhjeve vendore dhe të dekretoj një datë tjetër për zhvillimin e tyre, në përputhje me vullnetin e shprehur të palëve politike.

Garantimi i rendit kushtetues, sigurisë publike, stabilitetit të vendit dhe i zgjedhjeve demokratike, të lira dhe të ndershme janë parime kushtetuese që mbizotërojnë mbi çdo aspekt tjetër formal, përfshirë këtu rishikimin e datës së zgjedhjeve.

U bëj edhe një herë thirrje palëve, të ndalojnë retorikat si reflektim i sinqertë ndaj apelit të Parlamentit Gjerman.

Të ndalojnë hartimet publike justifikuese dhe të angazhohen me sinqeritet dhe përgjegjshmëri për gjetjen e një zgjidhjeje sa më shpejtë dhe të qëndrueshme.

Ashtu siç deklarova me përgjegjësi më 20 mars nga Pogradeci, mbetem i gatshëm që për një zgjidhje që i shërben interesit më të mire, stabilitetit dhe demokracisë së vendit, të vendos në dispozicion edhe mandatin tim si President i Republikës, nëse palët e gjykojnë edhe këtë element si të rëndësishëm për një zgjidhje gjithëpërfshirëse, që do t’u jepte qyetetarëve shqiptarë të drejtën për të zgjedhur edhe Presidentin me votën e tyre të lirë.

Askush nuk duhet të ketë frikë nga vota e lirë e qytetarëve shqiptarë që qëndron në themel të bashkëjetesës demokratike, pa garantimin e së cilës nuk mund t’i çelim as negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

d.ba./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • opionion: 25/05/2019 08:57

  30 qeshori do mbehete zgjedhje do shume zgjedhje per shembull ne viti 2020 zgjedhje per mandati ne viti 2021 per parlamenti ne viti 2022zgjedhje unike ne qoftese mbie meta athere do behete zgjedhja per udheheq jo per presindentne viti 2023 shqierpia do mbehete zgjedhje parlamenti evropian dhe lokal bne viti 2024zgjedhje partiake ne qoftese nuk sgjidhete presindenti tani ose ne viti2022te krijohete qeveria teknike ne viti 2025 zgjedhje parlamentare ne viti 2026 dokete zgjedhje ansamble presidjum dhoma deputete dhe zgjedhje federale sic ka ne gjermani ose propcjoonale mazhoriatare

  Përgjigju
 • xreport: 24/05/2019 23:06

  o president me duhen 8 shtepi edhe 200.000 euro neser mos harro

  Përgjigju
 • Prindi: 24/05/2019 18:42

  Aman o dorzoje mandatin o pi helmin me fallxhoren dhe lereni ket popull te jetoj i qet se nuk po na lini femijet te qet.Po na semuren femijet nga stresi,dhuna,protestat e flaket e gruas tende o qelbesire. Sa her i ka shty zgjedhjet ne 8 vite qeverisje Berisha krimineli se e kerkonte opozita?Pse Rama duhet te shtyj zgjedhjet tani?Nje gje keni plotsisht te drejt, Berisha qendronte ne zyre dhe te vriste ne shesh ne mbrojtje te institucioneve ndersa Rama fshihet dhe i le institucionet te digjen.Berisha te thyente brinjet ndersa Rama ben sehir dhe komente ne Facebook. Merre ne shtepi ate palo femer qe ngeli rrugash e per mort i hengshi ato lek qe i keni rrjep ketij populli

  Përgjigju
 • TONI: 24/05/2019 17:57

  e harrove vetvrasjen,do dorzosh postin tani

  Përgjigju
 • Vlora: 24/05/2019 16:40

  Po ik se na ke cat rrapin

  Përgjigju
 • ETHEM: 24/05/2019 16:33

  DORHEQJA ESHTE E VONUARE.JEPE SA ME SHPEJT SE U DISKREDITOVE ME GJITHE ATO DOSJE TE HAPURA. -PO TE ISHE I PASTER DO E ZGJIDHJE KRIZEN.. -POR JU I MERNI URDHRAT NGA SALIU,AI PO JU MERR ZVARR TE GJITHVE -SHKO TE LSI NESE DUHET OPOZITE,PASI PD DUHET TE REFORMOHET DERI 2021 PA SB,LB..MULIN E KO QE JANE BERE GAZI BOTES.

  Përgjigju
 • Mala: 24/05/2019 15:17

  Ky,"Presidenti"Ilir Floriri, akualisht eshte personi me destruktiv,me percares dhe me I demshmi per situaten poltike te skenuar nga opozita, per shqiptaret dhe Shqiperine.

  Përgjigju
 • TONI TIRANE: 24/05/2019 15:00

  Kur u bere ti dhe gruaja jote me pasuri dhe troje vlera monetare kaq te medhaja nje i ardhur nga Skrapari dhe gruaja nga DIBRA. Jeni hajdutet me te medhenj. Femijet i keni jashte dhe keni pasuri qe nuk justifikohen. JU DHE GRUAJA JUAJ jeni hajdute dhe duhet te burgoseni, por jam i sigurt qe keni prishur provat deri tani.

  Përgjigju
 • Arben: 24/05/2019 14:56

  Po aman jepe ate dreq doreheqje dhe shko ne burg se na lodhe dhe ti. Mos kerceno me destabilitet sepse fund me te keq do kesh

  Përgjigju
 • Tirona: 24/05/2019 14:20

  Me 200 mij euro i shtyn pa problem.

  Përgjigju
 • SPAKUUUU: 24/05/2019 12:39

  po por ne fillim do lajme duart me ty 99 per qind e shqiperise te don ne pranga , prandoj mendoje edhe njehere mire ca thua .

  Përgjigju
 • Arberi: 24/05/2019 12:34

  Paturpesia dhe krimi ne fjalorin e gjuhes shqipe ka fytyren e Metes dhe Monikes.

  Përgjigju
 • Koli: 24/05/2019 11:48

  Ti je per burg. Dosja 987! Je presidenti me i deshtuar ne historine e Shqiperise! Po shkele kushtetuten do shkarkohesh.

  Përgjigju
 • Blenard: 24/05/2019 11:27

  he kodosh kodosh ku te fle kaposhi ty vetem ti e di

  Përgjigju
 • Mire: 24/05/2019 11:26

  Nuk ke asnje lloj pergjegjesie se ti nuk je per te gjithe ti je me gruan tende ben mere te dorezodh presidencen kete rishiko vete vendose pse duhet te ndrydhosh daten do mona apo jo

  Përgjigju
 • asolingo: 24/05/2019 11:11

  Liro parlamenti gjerman thote per opozite dhe jo per depozite llumi bashke me ty.

  Përgjigju
 • Tirana: 24/05/2019 11:10

  Vete nuk vendoste dot Meta, duheshin te huajt qe te leviste! Normal vend pa politikane, kurre nuk eshte qeverisur vete, te rrojne te huajt se keta i vene flaken!!

  Përgjigju