Meta: Kauza e 2 marsit fitoi! Kushtetuta e para

Për opinionin e Komisionit të Venecias për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, reagoi edhe Presidenti Ilir Meta, i cili në një postim të shkurtër në Facebook shkruan: "Kauza e 2 marsit fitoi! Kushtetuta e para", ndërsa publikoi edhe raporton e plotë.  

Në 2 mars Kreu i Shtetit firmosi në mes të sheshit dekretin për kthimin në Kuvend të ligjit për betimin e gjyqtarëve. Po ashtu atë ditë ai paralajmëroi se do shpërndante Kuvendin me dekret nëse deri në 15 mars nuk do të miratonte Reformën Zgjedhore, por ajo u shty prej pandemisë dhe deri më sot ende nuk është miratuar ende.


Lajmi kryesor:

'Venecia' i jep fund debatit Kuvend-Presidencë, i jep të drejtë Ilir Metës për emërimet në Kushtetuese


  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Ministria e Brendshme: IKMT të nisë sa më shpejt shembjen e objekteve që nuk legalizohen