Meta ktheu 'Korporatën'/ PD: E bënte pronar të pronave publike, por Rama do e rrëzojë dekretin

TIRANE-Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku reagoi pas kthimit të ligjit për “Korporatën e Investimeve” nga Presidenti Meta. Tabaku shprehet se ky ligj kanalizon çdo pronë publike dhe private në duart e kryeministrit, i cili më pas do t'i shpërndajë tek oligarkët. Por, vijon më tej ish-deputetja demokrate, shumica do ta rrëzojë dekretin e Metës në parlament duke përfituar nga mungesa e Gjykatës Kushtetuese.

"Gjatë vitit të fundit Partia Demokratike ka zhvilluar një betejë me fakte, të dhëna dhe argumenta se pse Korporata e Investimeve është një projekt antikushtetues dhe grabitqar. Në betejën tonë nuk kemi qenë vetem. Institucionet ndërkombëtare duke nisur nga BB, FMN dhe BE kanë reaguar duke kërkuar që ky ligj të mos miratohet sepse është në dëm të interesit publik dhe mbledh fuqi në duar të një individi. Sot dhe Presidenti i Republikës reagoi duke mos e dekretuar ligjin. Duke përshëndetur aktin e tij, gjej rastin të paraqes arsyet kryesore përse Korporata e Investimeve është një projekt kriminal në kurriz të shqiptarëve. së pari, kanalizon çdo pronë publike dhe private në duart e kryeministrit (Arkitektit real të këtij projektligji).

Së dyti, me pushtetin ndaj çdo prone publike dhe/ose private në vend, kryeministri do të shpërndajë pronat tek oligarkët. Në këtë mënyrë do marrë tagrin që në vazhdim të koncesionojë edhe shpatet e maleve. Akti i presidentit ndonëse i dobishëm është shpresë pak pasi mazhoranca e drejtuar nga PROSSH (Partia e Rilindur e Oligarkëve Socialistë të Shqipërisë) duke përfituar nga mungesa e Gjykatës Kushtetuese do ta rrezoje perseri kete ligj siç ka bërë me shumë të tjerë të kthyer nga presidenti. KISH është akti parafundit dhe pas tij do të vijë ligji i shpronësimeve që do zhvlerësojë pronën private. Koha për sugjerime, amendime e këshilla ka kaluar.

Kur çdo ligj që votohet është në dëm të interesit publik, kur nuk miratohet një ligj i vetëm që t’i japë prioritet të pamundurit, pronarit, studentit e fermerit. Përherë ligjet e kësaj mazhorance janë anti-treg dhe në favor të një grupi të vogël atëherë kjo nuk quhet më qeveri e njerezve dhe për njerezit! Koha e kësaj qeverie ka mbaruar dhe në arrogancën e vendimeve të atyre që po largohen po bejnë dëm buxhetit ta shtetit dhe pronave të shqiptarëve. Kushdo që abuzon do paguajë. Kushdo që perfiton nga burimet shteterore do paguajë" shkruan ajo.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento

Komente

 • VAJZA E HAJDUTIT: 09/11/2019 23:19

  Babaij ksaj papagallit jorida balon taukes ka bo namin tu vjedh. E kjo nuk flet për babain balon tabake po meret me take take.

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 09/11/2019 18:35

  Kanakarja e PD

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Teuta nuk ndalet, mund Skënderbeun dhe ngjitet e treta