Meta nuk i ndahet thirrjeve për protesta: Shembja e teatrit të shënojë zgjimin e shoqërisë civile

Presidenti Meta vijon t'i mëshojë faktit se shoqëria "duhet zgjuar" për të zhvilluar protesta kundër qeverisë dhe se shembja e teatrit 'të shërbejë si pikënisje për këtë gjë".

Presidenti ka shpërndarë letrën që 'Europa Nostra" i ka dërguar Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, dhe citon një fjali të tyre me të cilën thotë se është dakord. "Le të jetë kjo ngjarje e mjerueshme ajo që do të shënojë fillimin e një zgjimi të vërtetë të shoqërisë civile në Shqipëri të udhëhequr nga artistë dhe intelektualë", shkruan Meta.

Shembja e Teatrit Kombëtar u përdor nga opozita si një pretekst për t'u larguar nga reforma zgjedhore. Ndërsa presidenti Meta e përdori shembjen e teatrit si një mundësi për të paraqitur një plan me 14 pika përmes të cilit kërkonte ndryshime të reformës në drejtësi.

Por reagimi i menjëhershëm i SHBA dhe BE bëri që palët të hidhnin një hap pas dhe  opozita jashtëparlamentare të rikthehet në tryezën e zgjedhores.

Që në nisje presidenti Meta ka qenë në mbështetje të protestave të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, dhe kundër shembjes së tij, për të cilën ka depozituar dy padi në Gjykatën kushtetuese.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento

Komente

 • Skrapalliu: 25/05/2020 09:58

  O ediiiii ramaaaaaa cpret akoma me keta qelbesira nuk shtyhet me fakte ka me thas denoncime plot ti mar drejtesia po se bere ler erion bracen i pifsha dollin nuk behet me populli do keta qener brenda kupton thon ke ber dhe ti pa fakte ne drejtesi ta gjej ajo se ndryshe do vij vet do gjej nje kallash skam cfar humbas jam i semur ....dhe per perendi i vras po ku ti gjej !?

  Përgjigju
 • redi: 25/05/2020 07:41

  Te ngrehesh per nje kayze te drejte eshte detyrim moral dhe social .Por te ngrihesh se do ndertihet nje teater me i madh me modern eshte e oabesueshme .O kasolle ku na mblodhe

  Përgjigju
 • Rrushi: 25/05/2020 07:16

  "zgjimin e shoqërisë civile"? - kishim Eri boy pioner t këtij lloji... Hahaha Ec aty...

  Përgjigju
 • Iris: 25/05/2020 00:50

  Ilir Meta <<ARTIST>> I mbaruar je per politike ,sa per intelektual ,sa e ke IQ ?

  Përgjigju
 • Shkodra: 24/05/2020 23:57

  Mos i bini ne qaf kot.....esht njeri i mir legeni

  Përgjigju
  • O Shkodra: 25/05/2020 19:39

   Jo legen i thjeshte por legen materniteti

 • Hinglateri: 24/05/2020 23:06

  Bajga mbetet bajge edhe po e ndave pergjysem.

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 24/05/2020 22:54

  Hajdut

  Përgjigju
  • Monik Lavirja: 25/05/2020 19:54

   I lumte

 • Cubi: 24/05/2020 22:54

  Ore qe ka rrjedhurrrrrrrrr ky debil po e marim vesh,por pse mazhoranca e lejon te qendroj akoma aty ne ate pozicion kete se kuptojm. Po pse mor me 200 vet do rrezoj qeverin ky m**** ,ky hajvan asi e pse se leshi i ijes po shkon per lesh. Ky duhet izoluar dhe mos te zbres nga makina ne presidenc ne shtepi dhe anasjelltas. Maskara.

  Përgjigju
 • profesori: 24/05/2020 22:49

  Lufte per te mbrojtur florinjte e vjedhur .Sa i pefytyre ky politikan .Duhet te denohet sa me pare dhe te gjykohet per demet qe i ka krijuar vendit ky funderine .Badhke me te shoqen .Ec para Edi be burg Si Sliu dhe meta sa me pare .Nuk i do njeri ti dhohe ne politike keto funderina .Thote qe do te jape doreheqjen si prezident dhe se heq se i iken florinjte dhe leket e vjedhur qe e bene rrush e kumbulla djersen e ketij populli Turp te kene kusaret hajdutet kriminelet harpagonet qe ulerasin sikur u dhimbset populli .Te varen ne litar .

  Përgjigju
 • Futja kot: 24/05/2020 22:24

  A me tregon njeri pse eshte egersuar ky flori kaç shum keto dy javet e fundit?

  Përgjigju
 • ERP: 24/05/2020 22:21

  Mire e ke o qelbesire. Protesta per te te shpetuar ty. Ptotesta duhen bere qe te zhdukesh ti nga aty ku je

  Përgjigju
 • Shoqerise Shqiptare eshte zgjuar .nuk eshte me ne gjume me fjalet e Tua Profete ! .: 24/05/2020 22:21

  Shoqerise Shqiptare ,eshte zgjuar me mire sec e mendon..i Tere Populli dhe shoqerise Shqiptare ,,Po mireprete vendimet e. SPAK per te finalizuar bllokimin e Vilave te Lazertz dhe ti dhurohen ne sherbim te Popullit..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

400-fish më shtrenjtë, zbulohet abuzimi me trojet shtetërore në fushën e Patos-Marinzës