Meta pret delegacionin e organizatës që refuzoi 30 Qershorin: Zgjedhjet zhytën vendin në krizë

TIRANE-Presidenti Ilir Meta priti sot në takim delegacionin e Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Europës, i cili sipas kreut të shtetit po zhvillon një mision fakt-mbledhës në Shqipëri. Meta, sipas zyrës së shtypit të Presidentit theksoi se Shqipëria ndodhet në një krizë sui generis përfaqësimi, dhe në ç'ekuilibër të plotë të mekanizmave të kontrollit dhe balancës.

“Votimet njëpartiake të 30 qershorit nuk i dhanë zgjidhje krizës, por cenuan rëndë edhe demokracinë vendore, duke e zhytur më shumë vendin në rrugën e paligjshmërisë dhe kapjes së shtetit” tha Meta.

Kreu i Shtetit u ndal edhe në disa ligje të miratuara nga Kuvendi, të cilat sipas tij cenojnë autonominë vendore dhe disa parime bazë të Kartës Europiane, për të cilat shtoi se 'pritet të shqyrtohen nga Gjykata Kushtetuese, ende jo-funksionale'.

Më tej Meta tha se kushtet e Bundestagut janë pasqyra më e qartë e problemeve serioze me të cilat përballet vendi, por edhe harta më e sigurt për rrugën europiane që duhet të ndjekë pa vonesë Shqipëria.

Presidenti theksoi në fund se është jetike për të ardhmen e qytetarëve shqiptarë që kësaj situate t’i jepet një zgjidhje tërësore, sipas tij duke i kthyer legjitimitetin e munguar institucioneve përmes votës së lirë të qytetarëve.

Pjesë e delegacionit që ndodhen në Shqipëri janë Presidenti Anders Knape, me Presidentët e dy Dhomave, të Autoriteteve Lokale, Xavier Cadoret dhe të Rajoneve Gunn Marit Helgesen, si dhe me Sekretarin e Përgjithshëm Andreas Kiefer.

Kongresi i Autoriteteve Lokale të Këshillit të Europës refuzoi të monitoronte zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Kongresi i autoriteteve vendore i Keshillit të Europes nuk ka asnje lidhje me Bashkimin Europian.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • O tej: 04/02/2020 18:10

  O kokelope Skraoari e kishe bllokun be dore mo?

  Përgjigju
 • Sifi: 04/02/2020 14:15

  30 Qershori qe zbatim i kushtetutes ,kur data e zgjedhjeve ishte dekretuar me firmen tende.Akti i cdekretimit per pak solli djegjen e vendit ,prandaj te shohim vendimin e Kushtetueses dhe pastaj ngjarjet te hethon nga SOAKu . Presudenti per revoltat qe nisen mbas cdekretimit ka pergjegjesi ligjore

  Përgjigju
 • spak: 04/02/2020 13:27

  bejeni gati meten per burg , i qehtur eshte ska nevoje , vetem bizhamet e burgut the eshte gati

  Përgjigju
 • peoples: 04/02/2020 13:11

  Ky KURTI me duket torollak njeri

  Përgjigju
 • ILIR META E VËRTETA: 04/02/2020 12:42

  O ilir meta e verteta ky organizacjoni leshit a e di që ti je hajdut ? ? ? Apo ky orgsnizacjon vjen me tall allatet e me u mar me ty se mendojn mos marin ndonjë zarf me euro për me organizu ndonjë fest si organizacjon leshi që jan. O pika që stë bie o ilir floriri. Ndonjë dit do na marësh në pritje ver llapën për ti shërby monika buçes.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?