POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Meta takon Ministrin e Kosovës për FSK-në: Ju mbështes për Ushtrinë, do të kontribuojnë për paqen në rajon

Presidenti Ilir Meta dhe ministri Rustem Berisha

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pritur në një takim ditën e sotme Ministrin e Forcës së Sigurisë të Kosovës, Rustem Berisha.

Ministri Berisha siguroi Presidentin Meta se me ndryshimet ligjore të fundit për Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës nuk realizohet thjesht dhe vetëm ndryshimi i emërtimit por garantohet ndërtimi i një Force multietnike, profesioniste, të mirëpajisur dhe me kapacitete, e aftë për të marrë përgjegjësitë e Kushtetutës së Kosovës, për sovranitetin dhe sigurinë e vendit.

Ndërsa në fjalën e tij, presidenti Meta shprehu mbështetjen e tij për përpjekjet legjitime të institucioneve të Kosovës për transformimin e FSK në Forca të Armatosura. 

Inkurajoj institucionet dhe aktorët kryesorë të Kosovës për vijimin e dialogut, konsultimeve dhe bashkëpunimit me SHBA, BE, NATO-n dhe vendet e rajonit. Shpreh besimin se Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës, përveç garantimit të sovranitetit të vendit do të kontribuojnë edhe për paqen e stabilitetin e rajonit.

Ilir Meta, president 

Në fund të takimit Presidenti Meta, vlerësoi përpjekjet e Ministrive të Mbrojtjes të dy vendeve për të përmirësuar e forcuar bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, duke realizuar projekte te përbashkëta në emergjencat civile, arsimimin, stërvitjen dhe sigurinë kibernetike.

ke.mu.
Komento

Komente

  • Mala: 09/11/2018 15:27

    Mbeshtete ti shtetin tend,qeverine tende e popullin tend.Kosova kurre mos mbet ne doren e mbeshtetjen tende. Degjo or primitiv e naiv nderkombetaret jo vec inatet e menine tende kunder Rames, yshjet e inatxhive te tjere rreth teje qe, ndaj Rames qe te beri President.

    Përgjigju