Ministri gjerman: BE të shtrihet në Ballkan, ose Kina dhe Rusia do influencojnë rajonin

Ministri gjerman: BE të shtrihet në Ballkan, ose Kina dhe Rusia do influencojnë rajonin

Ministri i Jashtem gjerman, Heiko Mass

Berlin-Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass, ka thënë se është në interesin e Bashkimit Europian zgjerimi strategjik i vendeve të Ballkanit Perëndimor, në të kundërt, Kina dhe Rusia do të fitojnë influencë në rajon.

Heiko Mass tha të hënën se Maqedonia dhe Shqipëria, kanë nisur të vendosin në rrugën e duhur reformat e kërkuara për t’u bërë pjesë e unionit. Pasi u takua me ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati, Mass ka thënë se është “i bindur se njerëzit që jetojnë vendet e Ballkanit Perëndimor duan të jetojnë siç jetojmë ne në Europë, jo siç jetojnë njerëzit në Rusi apo Kinë.

Associated Press raporton se Mass ka thënë se Gjermania është “shumë, shumë pozivite në qendrimin e saj, për të mbështetur vendet e Ballkanit Perëndimor në BE, pasi ky është një interes strategjik në Evropën e Lirë”.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital